Trump se obává, že rozhovor s Muellerem by mohl být pastí

Prezident Spojených států Donald Trump se obává, že případný pohovor se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem by se pro něj mohl stát pastí, protože i kdyby řekl pravdu, mohl by být obviněn z křivé přísahy. Trump to prohlásil pro agenturu Reuters. Mueller objasňuje ruskou roli v amerických prezidentských volbách v roce 2016 a ve svém vyšetřování se zaměřil především na tehdejší Trumpův volební štáb. Prezident spolupráci s Ruskem odmítá a vyšetřování svého týmu bere jako hon na čarodějnice.

Trump vyjádřil obavy, že Mueller by mohl porovnat jeho prohlášení se slovy dalších lidí, které již vyslechl, mimo jiné někdejšího šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, a že veškeré nesrovnalosti by se poté obrátily proti prezidentovi.

„Když něco řeknu já a on (Comey) něco řekne, tak je to moje slovo proti jeho. A on je nejlepší kamarád Muellera, takže Mueller by mohl říct: .No, věřím Comeymu.‘ I kdybych hovořil pravdu, tak to ze mě udělá lháře. To není dobré,“ řekl Trump.

Prezident nicméně v rozhovoru s Reuters neřekl, zda nakonec vysloví souhlas s tím, aby ho Mueller vyslechnul. Nevyjádřil se ani k tomu, zda by mohl odebrat Muellerovi bezpečnostní prověrku, jako to udělal někdejšímu šéfovi CIA Johnu Brennanovi, který dlouhodobě kritizoval prezidentovu zahraniční politiku a jeho přístup k bezpečnostním tématům.

Otázky pro Trumpa

Bývalý šéf FBI Robert Mueller
Zdroj: Molly Riley/Reuters

Deník The New York Times informoval letos v květnu o tom, že Mueller předal Trumpovým právníkům seznam asi 40 otázek, na které chce od prezidenta znát odpověď.

Mueller chce mimo jiné vědět, za jakých okolností propustil někdejšího ředitele FBI Jamese Comeyho, či podrobnosti o kauze Trumpova bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem.

Otázky se také podrobně věnují dění v Trumpově volebním štábu, týkají se vazeb Trumpova poradce Rogera Stona na portál WikiLeaks, jednání prezidentova zetě Jareda Kushnera s Rusy či aktivit bývalého šéfa kampaně Paula Manaforta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoTrump kvůli Hormuzu vyhrožuje, že nepřiletí na summit se Si Ťin-pchingem

Americký prezident Donald Trump hrozí, že by na přelomu března a dubna nemusel přiletět na summit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Schůzku na prodloužení obchodního smíru připravují v Paříži týmy obou dvou největších ekonomik světa. Šéf Bílého domu požaduje, aby se také Peking přímo zapojil do zajištění svobodné plavby Hormuzským průlivem, v němž dopravu ochromil konflikt vyvolaný americko-izraelskými útoky na Írán. Do Číny a dalších asijských zemí z Perského zálivu míří přes osmdesát procent ropy.
před 31 mminutami

Izrael má podle mluvčího armády plány nejméně na další tři týdny války

Izrael má podrobné plány nejméně na další tři týdny války, včetně dodatečných plánů do budoucna, sdělil podle agentur Reuters a AP mluvčí izraelské armády, podle něhož Jeruzalém zatím provedl na 7600 vzdušných úderů na cíle v Íránu. Další vlnu útoků zahájilo letectvo židovského státu v pondělí. Agentura AFP uvedla, že v centru Teheránu se ozývaly výbuchy. Armáda později oznámila, že útočila na íránský vesmírný program.
15:27Aktualizovánopřed 41 mminutami

Řešení blokády Hormuzu není mise NATO, zní z Evropy. Trump doufá v pomoc Francie

Velká Británie se spojenci pracuje na plánu otevření Hormuzského průlivu, sdělil její premiér Keir Starmer s tím, že tato snaha ale nebude misí NATO. Roli Aliance ve věci nevidí ani německý kancléř Friedrich Merz, který odmítl, že by se Německo zapojovalo vojensky. To vyloučily i Španělsko nebo Itálie. Státníci reagují na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že NATO čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v průlivu. Později v pondělí se šéf Bílého domu vyjádřil, že by s jeho otevřením mohla pomoci Francie.
15:09Aktualizovánopřed 55 mminutami

V případě potřeby lze uvolnit další zásoby ropy, sdělil šéf agentury pro energii

Členské státy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by mohly v případě potřeby uvolnit další nouzové zásoby ropy nad rámec už schválených 400 milionů barelů, uvedl v pondělním prohlášení výkonný ředitel agentury Fatih Birol. Ceny ropy se v pondělí ráno prudce zvýšily, z dosažených maxim však později rychle klesaly.
09:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael oznámil, že zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že její jednotky v posledních dnech zahájily omezenou a cílenou pozemní operaci proti pozicím proíránského militantního teroristického hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Cílem této akce je posílit přední obranné linie, uvedla armáda, kterou citovala agentura Reuters.
07:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Potřeba přežít převažuje nad nebezpečím. Rodiny v Nigérii těží cín u svých domů

Po celá léta se v centrální Nigérii těžba nerostů odehrávala daleko od domovů lidí. Nyní však rodiny v celém státě Plateau začaly hloubit hluboké šachty na vlastních dvorcích, což je velice riskantní posun, způsobený chudobou a nerosty, které se nacházejí přímo pod jejich prahy.
před 3 hhodinami

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, tvrdí Rusko

Ukrajina podnikla v noci na pondělí rozsáhlý vzdušný útok na Moskvu. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že protivzdušná obrana země zničila nad metropolí Moskvou a v jejím okolím 53 dronů. Tamní úřady zároveň tvrdí, že na jihu Ruska po útoku dronu začal hořet zásobník ropy. Nad Kyjevem ráno protivzdušná obrana sestřelovala ruské drony a trosky jednoho z nich se zřítily na ústředním náměstí. Z několika regionů jsou po útocích agresora hlášeni mrtví a zranění.
10:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Gaze i na Západním břehu kvůli nové válce přituhuje

Pozornost světa se kvůli izraelsko-americké válce proti Íránu odklonila od Pásma Gazy, na které silně doléhá krize v regionu. Uzavřené hraniční přechody, omezená humanitární pomoc, zdražování i pokračující izraelské útoky berou Palestincům víru v naplnění mírového plánu. Hamás mezitím upevňuje moc ve své části enklávy. Přituhuje i na okupovaném Západním břehu, kde bují násilí ze strany radikálních židovských osadníků.
před 5 hhodinami
Načítání...