Trump oznámil, že se na tři týdny pootevře státní kasa. Peníze půjdou na mzdy a chod úřadů

Zpravodaj ČT Miřejovský: Jednou z posledních kapek zřejmě byla situace na letištích (zdroj: ČT24)

Americký prezident Donald Trump oznámil uvolnění financí pro vládní úřady po dobu tří týdnů. V projevu z Bílého domu prohlásil, že chce umožnit vyplacení zadržovaných mezd a zajistit normální chod úřadů vážně narušený rozpočtovou krizí. Prezident očekává, že bude následovat debata o zdi na hranici s Mexikem, kterou voličům slíbil před svým nástupem do Bílého domu. V opačném případě prý sáhne k „mimořádným krokům“.

Dočasným uvolněním vládních financí prezident de facto ustoupil opozičním demokratům, kteří diskusi o posílení ostrahy hranic podmiňovali otevřením vládních účtů nejméně do 8. února. Trump, stejně jako vedení republikánů v Kongresu, takovou variantu dosud odmítal. Navrhoval opačný postup, tedy nejprve schválení peněz na stavbu hraniční zdi, a poté obnovení finančních toků.

Trump v pátek pohrozil, že pokud do 15. února nebude na stole dohoda o hraniční zdi nebo ocelovém plotu, využije svých pravomocí k mimořádným opatřením, tedy pravděpodobně k vyhlášení stavu nouze. Ten by mu umožňoval čerpat finance z vládních fondů určených původně na jiné účely bez souhlasu Kongresu.

Z Trumpova rozhodnutí vyplývá, že vládní úřady by v příštích dnech měly dostat zadržované peníze ze státní pokladny a měly by obnovit řádný chod dosud ochromený krizí. Další postup je podle agentury AP předmětem jednání demokratických a republikánských poslanců, které začalo už ve čtvrtek večer.

Trump: Řešení musí obsahovat stavbu zdi, bariéry či plotu

Velkou většinu posledního projevu Trump věnoval obhajobě svého návrhu na posílení hranice s Mexikem. Doufá, že jakékoli budoucí řešení bude obsahovat rozhodnutí o stavbě „hraniční zdi, bariéry či plotu, nazvěte to, jak chcete“. Zdi po celém světě podle prezidenta „fungují na 99,9 procenta, kamkoli se podíváte“.

Naznačil nicméně, že je přístupný návrhům demokratů, kteří místo „středověké“ zděné bariéry navrhují „chytrou zeď“ využívající drony, čidla, senzory a elektronická zařízení.

Agentura Reuters s odvoláním na informaci vládních úředníků napsala, že Bílý dům sice trvá na stavbě zdi, ale suma 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) není výslovnou podmínkou.

Pokud nebude do 15. února nějaká dohoda o stavbě hraniční bariéry s Demokratickou stranou, je Trump ochoten vyhlásit výjimečný stav na jižní hranici a tuto bariéru nechat postavit armádu, což je ale krok, který velmi pravděpodobně Demokratická strana napadne u soudu, a potom budou Spojené státy prožívat opravdu velmi dlouhou a tvrdou právní bitvu.
David Miřejovský
zpravodaj ČT v USA

O zákonu by se mohlo hlasovat ještě v pátek

Rozpočtový pat, který se už v novodobé historii USA několikrát opakoval, bude pravděpodobně zastaven po rekordních 35 dnech. Podle listu The Washington Post byl hlavním popudem k ústupkům Bílého domu alarmující stav na amerických letištích, která v pátek hlásila výpadky, zdržení příletů i odletů a dlouhé odbavovací fronty. 

Prezidentovo rozhodnutí o přerušení rozpočtového patu musí jako zákon schválit obě kongresové komory, jejichž souhlas pak Trump stvrdí podpisem. Zatím v pátek zákon prošel Senátem, hlasování ve Sněmovně reprezentantů se čeká v nejbližší době. 

Demokraté podle listu The Washington Post pro zákon prý zvednou ruku pod podmínkou, že bude „čistý“, tedy bez Trumpem požadované sumy 5,7 miliardy dolarů (bezmála 130 miliard korun) na stavbu hraniční zdi. Šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ujistil, že jeho strana rychlému schválení zákona bránit nebude.

Financování části ministerstev a vládních agentur se v důsledku sporu Trumpa s demokratickými kongresmany o hraniční zeď zastavilo 22. prosince. Z 800 tisíc státních zaměstnanců, které rozpočtová krize zasáhla, necelá polovina nechodí do práce a zbytek pracuje zadarmo.