Trudeau nařkl Indii ze zapojení do vraždy představitele Sikhů. Dillí varuje občany před cestou do Kanady

2 minuty
Horizont ČT24: Napětí mezi Indií a Kanadou
Zdroj: ČT24

Mezi Indií a Kanadou výrazně vzrostlo napětí poté, co kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že podle kanadských tajných služeb za červnovou vraždou předáka sikhské komunity na kanadské půdě může být indická vláda. Obě země si vzájemně vypověděly po jednom diplomatovi. Nově Indie vyzvala své občany pobývající v Kanadě i ty, kteří se do země chystají, k opatrnosti.

„Vzhledem k rostoucím protiindickým aktivitám, politicky tolerovaným zločinům z nenávisti a zločinnému násilí v Kanadě by všichni občané Indie v této zemi i ti, co se tam chystají cestovat, měli být maximálně opatrní,“ uvedlo indické ministerstvo zahraničí. Některým kanadským regionům by se podle něj měli Indové zcela vyhýbat.

Roztržka se odehrává necelé dva týdny poté, co se Trudeau v Indii zúčastnil setkání skupiny G20, kde indického premiéra o zjištěních kanadských vyšetřovatelů osobně informoval.

Módího vláda tvrzení Kanady o zapojení indických tajných služeb do vraždy zastánce samostatného státu Sikhů Hardeepa Singha Nijjara kategoricky popírá. Za stejný provaz spolu s ní táhne i opoziční Indický národní kongres. „To, že Trudeau brání teroristu Hardeepa Singha Nijjara, je naprosto ostudné,“ napsal na síti X jeden z jejích poslanců. V zemi dokonce propukly protesty.

„Beru na vědomí indické cestovní doporučení, ale Kanada je bezpečná země,“ uvedl v reakci na krok Dillí kanadský ministr veřejné bezpečnosti Dominic LeBlanc. Kanada zatím veřejně nesdělila, proč Indii z podílu na vraždě separatisty podezírá. Pachatelé dopadeni nebyli.

Indické ministerstvo zahraničí apelovalo především na indické studenty v Kanadě, aby se měli na pozoru. Podle agentury Reuters přichází od roku 2018 nejvíc zahraničních studentů do Kanady právě z Indie. V loňském roce jejich počet dosáhl téměř 320 tisíc, což je asi čtyřicet procent všech studentů ze zahraničí.

Zastánce státu Sikhů

Nijjara, který byl zastřelen 18. června před sikhským chrámem ve městě Surrey v provincii Britská Kolumbie, v roce 2020 označila indická vláda za teroristu, neboť podporoval vznik nezávislého sikhského státu Chálistánu v oblasti indického Paňdžábu.

V Kanadě žije nejpočetnější sikhská menšina mimo indický Paňdžáb. Podle posledního sčítání lidu z roku 2021 se k tomuto náboženství v Kanadě hlásí zhruba 770 tisíc lidí.

Už v úterý pozdě večer doporučila Ottawa kanadským občanům, aby se vyhnuli cestám do indického státu Džammú a Kašmír „kvůli nepředvídatelné bezpečnostní situaci“. Na tomto území separatisté bojují proti indické vládě od roku 1989, ačkoli násilí ze strany militantů v posledních letech výrazně polevilo. „Hrozí zde terorismus, militantní akce, občanské nepokoje a únosy,“ uvádí kanadský dokument.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších deset se zranilo, informuje ukrajinská agentura Ukrinform a list The Kyiv Independent. Po útoku podle místních úřadů vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 7 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 20 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 5 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 6 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...