Povodně v Pákistánu způsobené monzunovými dešti si vyžádaly už 1136 životů a podle předběžných odhadů vlády způsobily v zemi škody za nejméně deset miliard dolarů (246 miliard korun), napsal v úterý web stanice BBC. „Doslova třetina Pákistánu je teď pod vodou,“ popsala ministryně pro klima Sherry Rehmánová.
Třetina Pákistánu je pod vodou, v povodních zemřelo jedenáct set lidí
Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Povodně zasáhly přes třiatřicet milionů lidí, tedy přes patnáct procent populace Pákistánu.
Ničivé povodně jsou „největší v dějinách Pákistánu“, prohlásil v úterý premiér Šahbáz Šaríf. „Škody způsobené naší infrastruktuře jsou rozsáhlé a jsou rozprostřeny po celém Pákistánu,“ citovala ministerského předsedu agentura AFP.
„Třetina Pákistánu je teď pod vodou,“ popsala ministryně pro klima Sherry Rehmánová. Podle ní je současná situace „klimatickou humanitární katastrofou ohromných rozměrů“.
OSN vyzývá k pomoci, Guterres do Pákistánu zamíří
Organizace spojených národů vyzvala k poskytnutí 160 milionů dolarů na pomoc Pákistánu postiženému katastrofálními záplavami. „Pákistán je plný utrpení,“ prohlásil ve své výzvě generální tajemník OSN António Guterres. Rozsah neštěstí, které zničilo obydlí, školy, zdravotnická zařízení a živobytí milionů lidí, si žádá přednostní pozornost světa, dodal.
Podle Guterrese by tato částka měla pomoci zajistit potraviny, vodu, hygienická zařízení, dočasné vzdělávání a zdravotní péči pro 5,2 milionu osob.
„Přestaňme náměsíčně směřovat k destrukci naší planety klimatickou změnou,“ apeloval Guterres ve svém videovzkazu a varoval: „Dnes je to Pákistán. Zítra to může být vaše země.“ Mluvčí OSN podle agentury Reuters oznámil, že Guterres se příští týden do Pákistánu vydá, aby se podíval na „bezprecedentní klimatickou katastrofu“.
Jenom USA se zavázaly Pákistánu v reakci na přírodní katastrofu poskytnout 30 milionů dolarů, které mají jít přes Agenturu Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). USA přitom budou upřednostňovat naléhavou potravinovou pomoc, zajištění nezávadné vody, hygienická opatření, finanční pomoc a pomoc při poskytování přístřeší, oznámilo americké velvyslanectví v Pákistánu.
Desetitisíce pákistánských rodin se kvůli velké vodě musely evakuovat ze svých domovů k příbuzným, do státních uprchlických táborů, nebo prostě ven, kde čekají na pomoc v podobě stanů, ale i jídla a zdravotnických potřeb.
Podle ministra financí Ahsan Ikbala se Pákistán stal obětí klimatické změny způsobené rozvinutými státy. „Naše uhlíková stopa je nejnižší na světě. Za tohle nese odpovědnost mezinárodní společenství. Měli by nám pomoct vylepšit naši infrastrukturu tak, aby byla klimaticky odolnější,“ řekl Ikbala.