Trest smrti padl na iráckého viceprezidenta Hášimího

Bagdád - Irácký viceprezident Tárik Hášimí byl dnes v Iráku v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Před soudem čelil obviněním z terorismu, která zahrnovala financování zabijáckých jednotek, vražd svých odpůrců a útoků na irácké šíity. Sunnita Hášimí, který se ukrývá v Turecku, proces považuje za politický.

Žaloba se mimo jiné opírala o přiznání tří Hášimího strážců, kteří tvrdili, že za vykonané vraždy politikových odpůrců dostali peníze, které jim vyplácel Hášimího zeť, ten byl rovněž odsouzen k trestu smrti. Soud údajně uznal jejich vinu za vraždu jistého právníka a zástupce bezpečnostních jednotek, třetího obvinění byli pro nedostatek důkazů zproštěni. Jméno soudce zveřejněno nebylo, protože se obává odplaty.
   
Proces s viceprezidentem začal letos na jaře, jeho součástí bylo deset stání. Před soudem vypovídali Hášimího někdejší bodyguardi, kteří údajně dostávali za vraždy zaplaceno. Vypovídali rovněž příbuzní obětí a vládní jednotky, které při raziích v domech viceprezidenta a jeho zetě nalezly zbraně. Hášimí se k vynesení verdiktu prozatím nevyjádřil, jeho mluvčí nicméně sdělil, že příslušné prohlášení vydá viceprezident zřejmě večer. Hášimí již
dříve řekl, že strážci svědčící proti němu k tomu byli donuceni, zřejmě mučením nebo jinými způsoby.

Tárik Hášimí
Zdroj: ČTK/AP/Karim Kadim

Šíitská vláda Hášimího obvinila z podílu na 150 bombových atentátech, vraždách odpůrců a dalších násilnostech mezi lety 2005 až 2011.
   
Hášimí do Turecka uprchl přes irácký Kurdistán a do Bagdádu vzkázal, že se procesu zúčastní, pokud by se konal v Kurdistánu, tedy tam, kde nepřevažuje vliv šíitů. S tím ale nejvyšší soud nesouhlasil, podobně jako nevyhověl žádosti obhajoby, aby byl pro tento případ ustaven zvláštní tribunál.

2 minuty
Reportáž Pavla Šimka
Zdroj: ČT24


   
Případ zostřil již tak napjaté vztahy iráckých šíitů k menšinovým sunnitům a Kurdům, ale také vztahy Bagdádu s okolními sunnitskými arabskými zeměmi. Iráčtí sunnité v poslední době obviňovali vládu premiéra Núrího Málikího, v níž jsou hlavně většinoví šíité, z pokusu odstavit sunnity ze státních institucí. Soužití šíitů, kteří tvoří asi 60 procent iráckého obyvatelstva, se sunitskou 20procentní menšinou je velmi komplikované a provází ho vzájemné násilnosti i krvavé atentáty radikálních skupin.

Vizitka iráckého viceprezidenta Tárika Hášimího:
     
- Hášimí se stal druhým iráckým viceprezidentem v dubnu 2006. Tuto funkci zastával do května 2011, kdy byl jmenován prvním viceprezidentem.
   
- Hášimí je nejvyšším sunnitským představitelem v irácké vládě, v níž dominují šíité. Viceprezident jakoukoli vinu popírá a obvinění vůči sobě považuje za politické vyřizování účtů.
   
- Hášimí patří mezi vytrvalé kritiky šíitského premiéra Núrího Málikího, který Hášimího často vinil z pokusů blokovat stěžejní zákony. Například v roce 2007 měl námitky proti kontroverznímu zákonu o umožnění návratu členů bývalé vládní strany (režimu Saddáma Husajna) Baas do veřejného života. Koncem roku 2009 pak Hášimí vetoval nový volební zákon, protože do něj chtěl prosadit větší zastoupení pro sunnity žijící v zahraničí.
   
- V roce 2009 (zhruba rok před odchodem americké armády z Iráku) Hášimí projevil „obavy a úzkost“ z podle něj nevalné připravenosti irácké armády a policie a vyslovil se pro delší setrvání amerických jednotek.
   
- Tárik Hášimí se narodil v roce 1942 v Bagdádu, v letech 1959 až 1962 absolvoval vojenskou akademii a poté vystudoval ekonomii na univerzitě al-Mustanziríja v Bagdádu.
   
- Jako třiatřicetiletý začal aktivně působit v tehdy zakázané Irácké islámské straně (IIP), straně sunnitských muslimů, která má blízko k egyptskému Muslimskému bratrstvu. V květnu 2009 odstoupil z funkce generálního tajemníka IIP, jímž byl od roku 2004, a v říjnu 2009 založil sunnitsko-šíitskou koalici pro parlamentní volby v březnu 2010, Národní
irácké hnutí.
   
- Poté, co byl na něj loni v prosinci vydán v Iráku zatykač, uchýlil se Hášimí do autonomní oblasti iráckého Kurdistánu, odkud letos v dubnu odjel přes Katar a Saúdskou Arábii do Turecka. Stejně jako Katar ho i Ankara odmítá vydat i přesto, že na něj letos v květnu vydal na žádost irácké vlády i Interpol mezinárodní zatykač s nejvyšší prioritou.
   
- Dvakrát odročený proces s Hášimím začal letos v květnu. Jeho obhájci požadovali, aby byl postaven před zvláštní tribunál ustavený parlamentem, nejvyšší soud to ale zamítl. Několik dní po zahájení procesu Hášimího obhájci odstoupili z procesu, neboť jim soud nedovolil přednést důkazy ve prospěch Hášimího.
   
- Se svým zetěm Ahmadem Kahtanem a členy ochranky byl Hášimí obžalován z účasti na útocích proti vládním představitelům, vojákům, policistům a šíitským poutníkům. Podle obžaloby spáchal gang v letech 2005 až 2011 na 150 útoků. Tři ze zatčených strážců se k útokům přiznali, ale Hášimí tvrdí, že až po mučení. Vypověděli, že na pokyn Hášimího poradců útočili na konvoje se šíity, a jeden z nich řekl, že od viceprezidenta po jedné akci dostal 3 000 dolarů (59 tisíc korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 8 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 10 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...