Topolánek bude v Tallinu jednat o česko-estonské spolupráci

Tallin - Český premiér Mirek Topolánek dnes odcestuje na jednodenní oficiální návštěvu Estonska. Na programu má projev na tamějším ministerstvu zahraničí a setkání s čelnými představiteli této pobaltské země. Hlavním tématem rozhovorů budou otázky česko-estonské spolupráce.

Premiér se dopoledne setká se svým estonským protějškem Andrusem Ansipem, přijme jej i prezident Toomas Henrik Ilves. Jednat bude s předsedkyní estonského parlamentu Ene Ergmovou. Tématy diskusí bude zintenzivňující se česko-estonská spolupráce v oblastech politiky, ekonomiky, bezpečnosti i kultury.

V tiskovém centru estonského ministerstva zahraničí český premiér přednese projev na téma „Česká republika a Estonsko - spojenci pro 21. století“. Ve svých bilaterálních vztazích obě země staví především na principech partnerství menších evropských zemí, které v českém a estonském případě pojí obdobný historický vývoj v novodobých dějinách i blízké cíle.

Topolánkova cesta je po dvou letech první oficiální návštěvou čelného představitele České republiky v Estonsku. V květnu 2006 zemi navštívil prezident Václav Klaus. Posledním českým předsedou vlády, který do Estonska zavítal, byl v roce 2001 Miloš Zeman.

Vydáno pod