Syrští povstalci zajali pozorovatele OSN

Damašek - Syrští povstalci blízko Golanských výšin zajali asi 20 pozorovatelů OSN. Propustí je prý, až stáhne Asad své jednotky z jihu země. Liga arabských států přitom dnes přiznala syrské opozici členství, které bylo Sýrii v roce 2011 pozastaveno kvůli potlačování protirežimních protestů. Před boji v Sýrii, které trvají dva roky, prchlo do okolních států už milion lidí. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dle jeho záznamů polovina z běženců jsou děti a většina z nich ve stáří do 11 let.

Třicetičlenná skupina syrských ozbrojenců zajala blízko Golanských výšin mezi Izraelem a Sýrií asi dvacítku mírových pozorovatelů OSN. Ozbrojenci jejich konvoj zastavili poblíž pozorovatelského stanoviště číslo 58, které bylo o víkendu poničeno kvůli těžkým střetům u nedaleké osady Al-Džamla.

Izrael je se Sýrií oficiálně ve válečném stavu. Od válečného konfliktu v roce 1973 spolu ale země nebojovaly. Sýrie vždy případné mírové rozhovory s Izraelem podmiňovala návratem Golan.

Před boji v Sýrii, které trvají dva roky, prchlo do okolních států už milion lidí. Před několika týdny přitom ještě OSN registrovala asi 800 000 syrských uprchlíků. Počet nově příchozích je prý každým týdnem rychlejší, což vytváří mimořádný tlak na okolní země.

„Sýrie je blízko naprosté zkáze - milion lidí je na útěku, další milion je v pohybu na syrském území a tisíce lidí přecházejí hranici každý den. Děláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli, ale schopnost světa řešit tuto humanitární krizi je nebezpečně vyčerpaná. Je nutné tuto tragédii zastavit,“ sdělil vysoký komisař pro uprchlíky António Guterres. Dárcovské státy sice slíbily na pomoc syrským uprchlíkům 1,5 miliardy dolarů, avšak zatím se z této sumy podařilo získat jen čtvrtinu.

Syrský konflikt začal před dvěma lety a dle odhadů si vyžádal životy 70 000 lidí. Guterres řekl, že nárůst uprchlíků je velmi dramatický od začátku roku, kdy OSN registrovala asi 400 000 běženců. Lidé prý přicházejí vyčerpaní, bez jakéhokoli majetku a s velkou psychickou zátěží v podobě úmrtí příbuzných.

Zatímco na počátku konfliktu Syřané směřovali hlavně do Turecka, dnes je jich nejvíce v Libanonu. Tam odcházejí nejenom lidé bez prostředků, ale i ti, kteří v Libanonu pracují, nebo rodiny, jež jsou schopny si pobyt hradit. Dle OSN je nyní každý pátý člověk v Libanonu Syřan.

Situace je velmi špatná v táborech v Jordánsku, jehož zdravotnictví, školství, energetika a vodní zdroje jsou kvůli běžencům na pokraji možností. Turecko postavilo 17 táborů a investovalo do nich 600 milionů dolarů.

Liga arabských států na ministerském zasedání svěřila volné místo Sýrie syrské opoziční koalici. LAS zrušila Damašku jeho členství v listopadu 2011 v reakci na represe vůči opozičním protestům. Proti přiznání členství v LAS syrské opozici, která o ně oficiálně zažádala, se stavěly Irák, Alžírsko nebo Libanon. Libanonský ministr zahraničí Adnan Mansúr říká: „Sýrie je stát a má vládu. Nápad, že by mohl být stát nahrazen skupinou oponentů, je velmi nebezpečný.“

Reportáž Událostí - před boji v Sýrii prchlo už milion lidí (zdroj: ČT24)
Vydáno pod