Syrské řešení v nedohlednu. Další setkání, znovu bez výsledku

Horizont ČT24: Ani schůzka Obamy s Putinem posun v syrské krizi nepřinesla (zdroj: ČT24)

Žádné průlomy kolem řešení syrské krize. Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin jednali na okraj summitu G20 zhruba 90 minut, k dohodě ale nedospěli. Obě velmoci v minulých měsících rozděloval hlavně podle na radikály v Sýrii – respektive jejich definici. Lídři obu velmocí se ale dohodli, že chtějí dál jednat o humanitární pomoci v zemi.

Ministr zahraničí USA John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov nyní intenzivně pracují na tom, jak by příměří mohlo vypadat. V čínském Chang-čou spolu bez viditelného úspěchu jednali už o víkendu, v pondělí byla naplánovaná další schůzka, dle diplomatických zdrojů s obdobným výsledkem. Další pokus tak zkusili rovnou lídři obou zemí.

„Setkání (Putina a Obamy) trvalo déle, než se očekávalo,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Na dotaz ohledně atmosféry jednání odpověděl: „Šlo to dobře. Práce bude pokračovat.“ Podle něj se diplomaté obou zemí mají znovu setkat co nejdříve, pravděpodobně ještě v tomto týdnu.

Hlavní překážka? Podle Obamy vzájemné nedůvěra (zdroj: ČT24)

Oba státy v zemi útočí na cíle teroristů, výrazně se ale liší v jejich definici. Američané mimo jiné podporují některé opoziční síly, které Rusko spolu s režimem prezidenta Bašára Assada mají naopak za radikály. Podle Washingtonu bude pro případnou dohodu klíčové, zda se podaří sjednotit cíle útoků – zejména zázemí tzv. Islámského státu nebo hnutí An-Nusra, kdysi spojené s organizací Al-Káida. 

Kdo s kým bojuje v Sýrii?
Zdroj: CNN

Podle Obamy je aktivní spoluúčast Ruska na řešení nutná. „Naše rozhovory s Moskvou jsou klíčové, protože kdyby nebylo Rusů, Assad a jeho režim by nebyl schopný získat zpět kontrolu v klíčových oblastech,“ řekl šéf Bílého domu. Koordinace útoků je důležitá také kvůli efektivní pomoci přímo v obléhaných městech, kde statisíce lidí živoří.

Obama a Putin se naposledy sešli na klimatické konferenci v Paříži loni v listopadu; letos spolu několikrát hovořili po telefonu.

Případná dohoda Spojených států a Ruska by podle pozorovatelů mohla obě země znovu významně přiblížit. Vztahy prezidentů poznamenaly nejen názory ohledně Sýrie, ale i aktivita Ruska vůči Ukrajině, následné sankce nebo třeba spekulace o ruském vlivu v amerických prezidentských volbách.

Vzájemné neshody tak přinesly nejhorší diplomatické časy od dob studené války - tedy vysvědčení, které by Obama rád ještě do konce svého úřadování vylepšil.

Následky výbuchu u syrského Tartúsu
Zdroj: Reuters

Série výbuchů v Sýrii zabila téměř 50 lidí

Sýrii mezitím otřásají další exploze. Na několika místech v okolí měst Tartús, Damašek a Homs explodovaly hned čtyři bomby. Nejméně 48 lidí výbuchy nepřežilo. Útoky se staly téměř ve stejnou dobu, zatím ale není jasné, zda šlo o koordinované akce.

K atentátům se přihlásili ozbrojenci z takzvaného Islámského státu (IS). Podle agentury Amak, která je napojena na islamisty, byly útoky sebevražednými atentáty, jejichž cílem byly syrské vládní jednotky a také kurdské bezpečnostní složky. 

Oblasti kontrolované vládou prezidenta Bašára Asada se staly během nynější občanské války terčem atentátů už v minulosti, k mnoha z nich se přihlásily skupiny napojené na organizaci Al-Káida.