Sýrie je připravena spolupracovat s novou americkou vládou

Berlín - Syrský prezident Bašár Asad dal najevo ochotu spolupracovat s novou americkou vládou, zároveň ale zdůraznil, že se Sýrie nevzdá dobrých vztahů s Íránem. Asad to uvedl v rozhovoru, který poskytl německému týdeníku Der Spiegel. Zvolení nového amerického prezidenta posílilo naděje na zlepšení vztahů mezi Sýrií a Spojenými státy.

„Rádi bychom přispěli ke stabilizaci oblasti,“ řekl Asad na dotaz týdeníku, zda by Obama mohl usilovat o syrskou pomoc, pokud jde o to zabránit íránským jaderným ambicím. Sýrie si prý přeje, aby se s ní jednalo, a ne aby byla izolována jako doposud. 

„Jsme připraveni k jakýmkoli formám spolupráce, která by byla užitečná i pro americké vztahy s dalšími zeměmi,“ řekl Asad. Zdůraznil ovšem, že Damašku nikdo nesmí diktovat, co má dělat. Dobré vztahy s Washingtonem nesmějí znamenat špatné vztahy s Teheránem, dodal. 

Asad podle německého časopisu nevěří, že by Írán usiloval o získání jaderné bomby. Západ v čele se Spojenými státy se naopak obává, že jaderné zbraně vyvíjí Írán pod pláštíkem civilního nukleárního programu. K uplynulým osmi letům Bushovy vlády Asad řekl, že za tu dobu se situace ve světě v každém ohledu zhoršila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nové správce Gazy tiše brzdí Izrael i Hamás. Jejich úspěch straší Abbáse

Správu Pásma Gazy by měl převzít technokratický výbor, jehož úkolem bude obnova veřejných služeb a infrastruktury. Prozatímní kabinet prosazovaný Spojenými státy ale nemá v enklávě sídlo a podle médií ani zajištěné financování. Podle zdrojů listu Ha'arec vstup jeho členů blokuje Izrael, neúspěch technokratické vlády si ale neveřejně přeje i palestinská autonomie (PA), která si chce udržet moc na okupovaném Západním břehu. Hamás nejspíš situace využije a kontroly v Gaze se nevzdá, míní experti.
před 6 mminutami

Venezuela propustila několik opozičníků. Jednoho vzápětí zatkli

Venezuelské úřady v neděli propustily dalších 35 politických vězňů, včetně několika předních představitelů opozice, informovala dle agentury AFP nevládní organizace Foro Penal. Na svobodu se dostali bývalý guvernér státu Barinas Freddy Superlano či advokát opoziční vůdkyně a laureátky Nobelovy ceny Maríe Coriny Machadové Perkins Rocha. Mezi propuštěnými byl i opoziční politik Juan Pablo Guanipa, po dvanácti hodinách ho ale znovu zatkli.
08:35Aktualizovánopřed 10 mminutami

Železniční dopravu ve Španělsku ochromila stávka za zvýšení bezpečnosti

Železniční dopravu ve Španělsku ochromila stávka zaměstnanců, kteří volají po zvýšení bezpečnosti na všech tratích. Impulzem k akci byly dvě vážné nehody z poslední doby, při kterých zahynulo celkem 47 lidí. Stávka začala v pondělí ráno a může trvat až tři dny. Dotkne se přibližně dvou milionů cestujících, informují tamní média.
před 14 mminutami

Starmera kvůli kauze Epstein opouští spolupracovníci

Britský premiér Keir Starmer ve snaze upevnit svou pozici v pondělí promluví k labouristickým zákonodárcům poté, co ho část spolustraníků vyzvala k rezignaci. Premiér v posledních dnech čelí ostré kritice kvůli tomu, že velvyslancem v USA dříve jmenoval Petera Mandelsona, který je spojován s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Starmerův mluvčí možnost rezignace vyloučil.
před 56 mminutami

Američtí plastičtí chirurgové vyzývají k odkladu operací pro změnu pohlaví

Americká společnost plastických chirurgů (ASPS) na začátku února oznámila, že v současné době neexistuje dostatek kvalitních výzkumů, které by prokazovaly, že operace vedoucí ke změně pohlaví u teenagerů prokazují dlouhodobé přínosy. Naopak, novější důkazy naznačují, že „léčba může přinášet komplikace a potenciální škody“. Vyzvala proto, aby lékaři odkládali operace změny pohlaví u mladých pacientů až do minimálně devatenácti let.
před 1 hhodinou

O Pokrovsk a Myrnohrad se vedou poslední boje, míní analytici

Situace ve městech Pokrovsk a Myrnohrad na východě Ukrajiny, o jejichž dobytí se více než rok snaží ruské jednotky, se zhoršila, píše agentura Unian s odvoláním na analytiky z projektu DeepState, pokládaného za blízký ukrajinské armádě. Podle analytiků se o tato dvě města vedou poslední boje. Velení ukrajinských sil se k aktuální situaci dosud nevyjádřilo.
před 2 hhodinami

Na Mnichovskou bezpečnostní konferenci má jet Pavel, Macinka i Zůna

Mnichovské bezpečnostní konference se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel. Pojede i ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který po pondělím zasedání vlády sdělil, že na okraj fóra má dohodnutá bilaterální jednání. V Mnichově má naplánován program na pátek a sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Mnichově řekl, že se zúčastní i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet na pondělím zasedání schvaloval technické zabezpečení cesty.
13:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Česká policie se zabývá kauzou související s Epsteinem

Česká policie se zabývá kauzou související s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffreyem Epsteinem, informovalo Policejní prezidium, podle něhož zatím policisté vyhodnocují informace z veřejných zdrojů. Poté upřesní další postup a rozhodne, který útvar se bude případem zabývat. Mezi miliony stran dokumentů zveřejněných v kauze je i několik českých stop – jednou z nich je, že si prý Epstein nechával z Česka dopravovat nezletilé dívky.
před 2 hhodinami
Načítání...