Svědci z Karnaku: Policie selhala, útoku zabránil taxikář

Káhira – Svědci tvrdí, že policie v egyptském Karnaku selhala. Středeční atentát byl podle nich odvrácen díky taxikáři, který strážníky upozornil na podezřelé pasažéry v kavárně naproti parkovišti autobusů. Policie tvrdí, že atentátníci byli zadrženi v taxi, kterým směřovali k chrámu. Jeden z nich se prý dal na útěk a odpálil výbušniny ve své vestě. Dalšího policisté zastřelili a třetího zranili. Prezident za to policisty ocenil.

Podle svědků policie umožnila atentátníkům dostat se až na parkoviště před historickými památkami, kam přijíždějí denně autobusy s desítkami turistů. Na místě prý bylo až 600 lidí.  

Atentátníci „se vydávali za turisty a dostali se na parkoviště u chrámu, aniž prošli patřičnou bezpečnostní prohlídkou,“ sdělil luxorský vyšetřovatel Vaíl abú Dajf. Jakmile vystoupili z taxíku, usadili se prý na terase kavárny a čekali, až se přiblíží početnější skupina návštěvníků.   

„Taxikář vyhledal policejního seržanta a řekl mu, že se ti lidé chovají podezřele. Seržant je v kavárně vyzval, aby otevřeli batohy, které měli u sebe. Jeden z nich se dopálil a začala přestřelka,“ podotkl vyšetřovatel, který informace získal od svědků. K pokus o atentát se zatím nikdo nepřihlásil.

Do Egypta i přes atentáty opět jezdí více turistů

Přesně před týdnem zavraždili neznámí útočníci dva policisty u pyramid v Gíze. Už druhý útok na turistickém místě za jediný týden by mohl signalizovat, že se teroristi - buď z Muslimského bratrstva, anebo Islámského státu - snaží poškodit cestovní ruch. Ten Egyptu přináší víc jak desetinu příjmů. 

  • Za revolučních událostí v letech 2011 a 2013 přišel Egypt o velké příjmy, když počet návštěvníků poklesl.

Egyptský statistický úřad nyní vydal zprávu, podle níž se situace lepší. V dubnu prý do země přijelo přes 900 tisíc turistů, což je o více než sedm procent víc než za stejné období loni. Většina letošních návštěvníků je prý z východní Evropy a jsou mezi nimi především Rusové.   

Příjmy z turistiky loni dosáhly 7,5 miliard dolarů (182 miliard korun), ale stále neodpovídají úrovni z období před rokem 2011. Například v roce 2010 přinesli turisté Egyptu 12,5 miliardy dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou byl problém s elektřinou. Prezident poté nastoupil do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vracel preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Japonský soud uložil doživotí za vraždu expremiéra Abeho

Japonský soud uložil doživotní trest muži obžalovanému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Pětačtyřicetiletý Tecuja Jamagami se již loni k vraždě předsedy vlády přiznal. Případ podle agentury AP vynesl na světlo dlouhá léta trvající vazby japonských vládních politiků na kontroverzní jihokorejskou Církev sjednocení.
před 1 hhodinou

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 1 hhodinou

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 3 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek.
před 5 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM) se operace uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 8 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...