V Číně se kvůli několika málo případům covidu-19 ocitlo v uzávěře další město. Lidé ve zhruba milionovém Jü-čou v provincii Che-nan v centrální Číně mohou opustit domovy jen ve výjimečných případech. Ve městě byla také omezena doprava a plánuje se otestování všech obyvatel, uvedly podle agentury DPA tamní úřady.
Stačilo pár případů covidu a Čína uzavřela další město
Od doby, kdy v Jü-čou začala platit nová opatření, se do něj mohou jeho obyvatelé vracet, nesmějí ale odjet. Na městské komunikace se mohou vydávat jen vozidla záchranných složek. Restaurace, sportovní zařízení a další podniky se musely uzavřít a v supermarketech lze prodávat jen základní potřeby, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na nařízení vedení města a sdělení představitelů místní komunistické strany.
V širší správní oblasti Sü-čchang, kam Jü-čou spadá, se za pondělí prokázaly dva symptomatické případy místního přenosu koronaviru SARS-CoV-2 a 18 asymptomatických případů, vyplývá podle Reuters z oficiálních statistik. DPA uvádí, že město přikročilo k uzávěře poté, co se v něm prokázaly tři případy koronaviru.
V Si-anu si lidé stěžují na potíže se sháněním potravin
Podobně přísná opatření platí již druhým týdnem v 13milionové metropoli Si-an. Její obyvatelé nesmějí opouštět své domovy, a to ani na nákup jídla. Média si v posledních dnech všímají, že na sociálních sítích se objevují příspěvky lidí ze Si-anu, kteří si stěžují na obtíže se sháněním potravin. Ty přitom lidem zavřeným doma slíbily dodávat úřady.
Čína denně hlásí mnohem nižší přírůstky nových případů koronaviru než například USA nebo řada zemí v Evropě i jinde na světě. Od loňského roku bojuje s pandemií covidu-19 politikou takzvané nulové tolerance, což znamená, že místnímu šíření viru se pokouší zabránit hned v zárodku, často za pomoci drastických opatření.
Za pondělí se v nejlidnatější zemi světa podle oficiální bilance covidem-19 lokálně nakazilo 229 lidí, z nichž 175 má příznaky. Nejvíce potvrzených nákaz připadá na provincii Šen-si, kde leží uzavřený Si-an. Čínské zdravotnické úřady ve statistikách oddělují symptomatické a asymptomatické případy.
Jak se žije v uzavřeném městě
„Obyvatelé města nemohou opouštět své domovy, pokud nejdou na test na koronavirus. Nemohou vycházet ven pro jídlo nebo zboží základní potřeby,“ řekla korespondentka CNN v Hongkongu Kristie Lu Stoutová.
Město se tak stalo symbolem politiky nulové tolerance. Úrady se snaží potlačovat covid-19 již v samém zárodku. „Dosažení nulového počtu případů v komunitách vytvoří dobré podmínky pro postupné rozvolňování protikoronavirových opatření,“ řekl zástupce ředitele Centra pro kontrolu a prevencí nemocí v Si-anu Čen-Ťün.
Život obyvatel rozhodně není jednoduchý. „Jsme svědky rostoucího pocitu frustrace a hněvu místních lidí z nedostatečného přístupu k potravinám a lékům,“ řekl vedoucí kanceláře CNN v Pekingu Steven Ťiang. Úřady sice rozdávají jídlo zdarma, ale ne na všechny se dostane. Ve městě se proto rozmohl barterový obchod, lidé za základní potraviny vyměňují i drahé zboží.
Lockdown v tomto městě překonal co do přísnosti a velikosti i ten ve Wu-chanu, původním epicentru epidemie. Před rokem tam na téměř čtyři měsíce úřady uzavřely jedenáct milionů lidí.