Muhammad Gaissyhe a Joske Nachmias bojovali ve druhé světové válce bok po boku pod britským velením. Jen tři roky po jejím konci se ale dostali k armádám, které bojovaly proti sobě. Jeden se připojil k arabským vojskům a ten druhý ke vznikající izraelské armádě. Tento konflikt je navždy rozdělil. Oba nyní navštívil reportér ČT Jakub Szántó.
Společně válčili v britské armádě. Vznik Izraele je poté na bojišti postavil proti sobě
Kdyby se kola dějin točila jinak, možná by tito dva muži vzpomínali na svou účast v bojích druhé světové války společně. Čtrnáctý květen 1948 však rozhodl jinak. Muhammad Gaissyhe je Arab a začátek první arabsko-izraelské války si vybavuje takto: „Jednou ráno slyším trysk koní. Skupina našich strážců přijela do vesnice a řekla: Židé na nás zaútočili, sebrali nám naši zemi!“
Joske Nachmias je Žid, a ve válce se proto vrhnul do boje po boku izraelských vojáků. Vzpomíná na husarské kousky, které se spolubojovníky v improvizovaných podmínkách vznikající armády prováděli: „Jednou se nám povedlo ukrást Britům dva náklaďáky plné zbraní a munice. Ničeho si nevšimli. Až druhý den začali: Podívejte se na ty Židy, útočí na nás na našich základnách!“
Do prudkých bojů mezi palestinskými milicemi a židovskou podzemní armádou Haganou se po ukončení britské mandátní správy ihned zapojilo sedm arabských států. Gaissyhe vzpomíná, že příslušníci armád dvou z nich mu zachránili život. „K naší pozici mezi Betlémem a Hebronem se přiblížila židovská milice Hagana. Ubránili nás ale egyptští a jordánští vojáci,“ říká.
Také díky dodávkám zbraní a letadel z Československa nakonec válka skončila v březnu 1949 izraelským vítězstvím. Mladý stát se ubránil a dobyl dvě třetiny území původně zamýšleného pro Palestince. 700 tisíc jich válka a vyhánění vytlačily z domovů. Trosky jejich území obsadily Egypt a Zajordánsko. Zatímco Nachmias zůstal jako vítěz v Jeruzalémě, Gaissyhe našel jako uprchlík azyl v Jordánsku.