Spacey a Pet Shop Boys jsou v Bělorusku zakázaní

Minsk - Běloruští bloggeři dnes publikovali údajný černý seznam umělců, kteří se po nedávných nepokojích v Minsku postavili za běloruskou opozici a režim jejich mediální prezentaci zakázal. V seznamu jsou nejen běloruští umělci, ale i zahraniční hvězdy jako britská skupina Pet Shop Boys, herci Kevin Spacey a Jude Law nebo britský dramaturg českého původu Tom Stoppard.

Fotokopie seznamu se objevily na internetu. Výčet ovšem není oficiální a běloruské úřady se k němu nevyjádřily. Rozhlasové stanice ale údajně obdržely tichý pokyn, aby se ve vlastním zájmu seznamem řídily. Směrnice prý koluje redakcemi prakticky všech minských médií.

Do seznamu je zařazeno přes 30 běloruských uměleckých souborů nebo jednotlivých zpěváků, herců a spisovatelů. Hojně jsou na indexu zastoupeni i Rusové, mimo jiné spisovatelé Eduard Uspenskij, Andrej Bitov a Viktor Jerofejev nebo populární skupiny DDT a Tarakany.

Ruští rockeři mají už s běloruskými zákazy svou zkušenost. Nepřízeň minské cenzury například dvakrát postihla skupinu Splin, v roce 2001 její skladbu Fellini osobně zakázal běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Text písně podle prezidenta propagoval nezdravý způsob života.

V Rusku, Británii a některých dalších zemích se v minulých týdnech uskutečnily koncerty na podporu běloruské opozice. Její prosincový protest proti údajně zfalšovaným prezidentským volbám vyústil v tvrdý zásah policie, při kterém bylo zadrženo kolem 600 lidí.

Přes 40 údajných organizátorů nyní běloruská justice soudí, čtyři z nich již dostali tresty tři až čtyři roky vězení. Evropská unie a USA v únoru vyhlásily proti běloruskému režimu sankce, které zakazují cesty předních minských politiků na Západ a blokují jejich účty v evropských a amerických bankách.