Sonda Fobos-Grunt se zřejmě v neděli zřítí do Tichého oceánu

Moskva - V neděli večer zřejmě dopadnou na Zemi trosky sondy Fobos-Grunt, která neuspěla v misi k jednomu z měsíců Marsu. Podle agentury AFP odborníci z ruské vesmírné agentury Roskosmos propočítali, že by se družice měla zřítit v 18:51 SEČ a její trosky by měly dopadnout do Tichého oceánu u chilského pobřeží.

Dnešní aktualizací situace tak Roskosmos upravil páteční předpověď zřícení sondy. Podle ní měl Fobos-Grunt do atmosféry vstoupit o několik hodin později a zaniknout nad Atlantikem v blízkosti Argentiny.

Fobos-Grunt podle expertů představuje pro lidi jen velmi malé riziko. Sonda váží 14,6 tuny a bude tak jedním z nejtěžších vesmírných aparátů, které kdy dopadly na Zemi. Na povrch naší planety ale sonda podle ruských odborníků nedopadne v jednom kuse. Zbyde z ní prý jen asi 20 až 30 částí o hmotnosti do 200 kilogramů. Toxické palivo, které měla sonda použít pro let k Marsu a které zůstalo na palubě, podle odborníků shoří v atmosféře.

Fobos-Grunt Rusko vypustilo v listopadu. Původně měla sonda doletět k Phobosu, jednomu ze dvou měsíců Marsu. Po startu z Bajkonuru ale Fobos-Grunt nezareagoval na pokyny z řídicího střediska, které ho měly nasměrovat od Země do meziplanetárního prostoru. Fungování aparátu se nepodařilo obnovit a družice od té doby krouží kolem země, zatímco výška jejího letu se pozvolna snižuje.