Slovenští žáci by měli povinně jezdit na exkurze do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Návrh předložila opozice, která hledá způsob, jak omezit popularitu krajní pravice po úspěchu Mariana Kotleby v březnových volbách. „Myslí si, že když studenti uvidí, jaká zvěrstva na lidech napáchal fašismus, určitě nebudou sympatizovat s extrémistickými stranami,“ vysvětluje redaktorka RTVS Martina Kvačkajová. Iniciativu vítá i ministerstvo školství.
Slovensko chce kvůli úspěchu Kotleby zavést povinné exkurze do Osvětimi
Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) se netají nenávistí vůči Romům ani sympatiemi ke klerofašistickému Slovenskému státu, který byl za války pod vlivem nacistického Německa a dopustil se deportace desítek tisíc Židů. Přesto partaj ve volbách překvapivě získala 8 procent hlasů. Sám Kotleba uspěl již v roce 2013 v regionálních volbách, kdy byl zvolen předsedou Banskobystrického kraje.
„Za jeden z aktuálních problémů považujeme rozmáhání fašistických názorů v této zemi, což se projevilo i ve volbách. Chceme, aby vláda do učebního plánu středoškoláků zařadila povinnou návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi,“ reagoval na Kotlebův úspěch nezařazený poslanec Zsolt Simon, k jehož iniciativě se připojila celá opozice s výjimkou LSNS.
Podle Simona je prevence nejjednodušší způsob, jak lze předcházet extremismu. „Když žáci na vlastní oči uvidí hrůzy holocaustu, přispěje to k eliminaci projevů rasismu, xenofobie, antisemitismu a extremismu,“ domnívá se poslanec. Povinné exkurze do Osvětimi již Slovensko v minulosti zvažovalo, do praxe ale nakonec uvedeny nebyly.
Resort školství souhlasí
Slovenský ministr školství Peter Plavčan nominovaný Slovenskou národní stranou (SNS) návrh opozice uvítal. „Žáci v terénu lépe pochopí souvislosti se stinnými stránkami světových a slovenských dějin, stejně jako látku z přírodopisu lépe přijmou, když bude výuka probíhat například v lese. Takové změny jsou součástí připravované rozsáhlé reformy školství,“ sdělil resort.
Exkurze do koncentračních táborů, které jsou povinné v některých německých spolkových zemích jakožto vyrovnání se s minulostí, pořádají slovenské střední školy na dobrovolné bázi. Muzeum v Osvětimi leží asi 100 kilometrů od slovensko-polských hranic, jednoho studenta vyjde prohlídka na zhruba 100 eur, na což někteří rodiče nemají peníze. Povinné zájezdy by byly podle návrhu hrazeny ze státního rozpočtu.
Marian Kotleba s opoziční iniciativou nesouhlasí. „Jeden z jeho poslanců Milan Uhrík se vyjádřil, že nerozumí, proč jejich stranu spojují s koncentračními tábory. Obvinění z pravicového extremismu vnímá jako trapné,“ tlumočí postoj LSNS Kvačkajová.
Podle LSNS mají být návštěvy koncentračních a vyhlazovacích táborů dobrovolné, nikoliv „povinné a ideologicky motivované.“ V takovém případě by Slovensku hrozil „návrat před rok 1989“.
Ficova vláda chce proti fašistickým myšlenkám bojovat i dalšími způsoby. „Žáci by se například měli více učit o životě národnostních menšin, programové prohlášení vzpomíná i na zavedení bezpečnostní výchovy na školách, která by měla sloužit jako prevence radikalizace zranitelných skupin obyvatelstva,“ říká Kvačkajová.