Slováci se zbavili nelegálních zbraní, úřady jejich příliv překvapil

Bratislava - Během třetí zbraňové amnestie odevzdali Slováci na policii přes 3 tisíce nelegálně držených zbraní a víc než 36 tisíc nábojů. Výsledek půlroční akce, kdy majitelé nejsou za nedovolené držení pušek a pistolí postihováni, úřady překvapil. Slováci patří statisticky k nejméně ozbrojeným národům v Evropě. Na sto lidí připadá osm legálně držených zbraní.

Během tří zbraňových amnestií odevzdali Slováci na 11 tisíc zbraní. Nejčastěji šlo o lovecké kulovnice. Výjimkou ale nejsou ani různé druhy zbraní z druhé světové války. Většinu zbraní odevzdaných při amnestii dostanou po jejich legalizaci zpět původní majitelé. Státu propadne jen necelá desetina z nich. Pro policii je nejdůležitější, že tyto zbraně zmizí z černého trhu a nemohou se dostat do rukou zločinců. Většina ozbrojených trestných činů je na Slovensku spáchána s nelegálně drženou zbraní.

Typy zbraní odevzdaných během třetí zbraňové amnestie

  • 40 % lovecké zbraně
  • 40 % revolvery a pistole
  • 10 % historické zbraně
  • 10 % zakázané zbraně (kulomety, útočné pušky)

Zdroj: Ministerstvo vnitra SR

Slovensko po letošním úspěchu plánuje vyhlásit další amnestii, ovšem až po tom, co balistici zkontrolují všechny teď odevzdané zbraně, což potrvá rok a půl až dva roky. Některým zbraním se experti musí věnovat i celý den. Policejních balistiků je málo. Ani plánovaný příchod nových posil expertizu dodnes odevzdaných zbraní neurychlí. Vyškolení odborníka totiž trvá až čtyři roky.

Slováci během amnestie odevzdali přes 3 tisíce zbraní (zdroj: ČT24)

Trestná činnost se střelnou zbraní na Slovensku

2004: 440 případů

2014: 177 případů

Zdroj: Ministerstvo vnitra SR

Inspiraci pro omezení nelegálních zbraní hledala Bratislava i v Česku. V České republice proběhly čtyři zbraňové amnestie. Při té poslední na konci loňského roku lidé odevzdali 5800 zbraní, hlavně pistolí a revolverů, a téměř půl milionu kusů střeliva. Policisté ale zajistili i dva protitankové kanony a řadu kuriózních předmětů. Expertizy zatím neprokázaly, že by se odevzdané zbraně podílely na trestné činnosti.