Shoda zemí V4: EU se musí vrátit ke kořenům, NATO je základem bezpečnosti

Evropská unie je hodnotou, kterou je potřeba hájit, ale i změnit. Unie často neplní očekávání Evropanů, a proto se musí vrátit ke svým kořenům a více se soustředit na své občany. Po společném jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) ve Varšavě to řekla polská premiérka Beata Szydlová. Předseda české vlády Bohuslav Sobotka zdůraznil zájem celé visegrádské skupiny (V4) na stabilitě NATO.

Učinil tak v reakci na slova Donalda Trumpa, republikánského kandidáta na post amerického prezidenta, o tom, že by Spojené státy možná nepřispěchaly na pomoc některým členům Severoatlantické aliance v případě jejich napadení ze strany Ruska. „Česko má Severoatlantickou alianci za důležité obranné uskupení, je to základ naší bezpečnosti, na tom se shodují všechny země V4,“ prohlásil český premiér po setkání v polské metropoli.

„Dobré fungování NATO je založeno mimo jiné na tom, že existuje velmi silné transatlantické partnerství. Jsem rád, že Velká Británie, i když se její občané rozhodli pro vystoupení z Evropské unie, tak potvrdila, že chce zůstat součástí NATO. A očekávám také, že ať ve Spojených státech vyhraje kterýkoliv z kandidátů na prezidenta, že rovněž Spojené státy zůstanou spolehlivým partnerem v rámci Severoatlantické aliance,“ řekl Sobotka.

Visegrád chce pragmatičtější Unii, která bude opět globálním hráčem

Evropská komise podle Szydlové nevyvozuje důsledky z nedávného rozhodnutí Britů, kteří se v referendu vyslovili pro odchod z evropské osmadvacítky, a často nenaslouchá hlasu národních parlamentů. Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána především v oblasti migrace Unie rozhoduje v rozporu s očekáváním svých členů. Podle V4 je třeba zastavit migrační tlak na Unii a posílit ochranu schengenských hranic.

„Je na čase, aby Unie byla pragmatičtější, zaměřená na zásadní témata a reformy. Zároveň musí konat s odpovídající rozvahou a řešit problémy občanů s respektem k principům subsidiarity a proporcionality, stejně jako k roli národních parlamentů,“ uvedli premiéři ve společném prohlášení. Unie by měla méně regulovat a přestat plýtvat energií na návrhy, na kterých se členské státy neshodnou a které je rozdělují. 

Podle Orbána EU ztratila úlohu globálního hráče a na nadcházejícím summitu v Bratislavě by se zástupci členských států měli dohodnout, co je potřeba udělat, aby Unie globální úlohu znovu získala.

Důležitou roli musí hrát Evropská rada, která bude udávat tón diskusi o budoucnosti EU.
Bohuslav Sobotka
český premiér

Szydlová zopakovala dřívější stanovisko V4, že při reformě EU musí být zachovány její čtyři základní svobody (svoboda pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu). Unie by podle Sobotky měla mimo jiné zlepšit spolupráci v oblasti bezpečnosti, při ochraně vnějších hranic a v boji proti terorismu. Jako další prioritu český premiér uvedl důraz na prosperitu a volný trh.

Premiéři V4 jednali poprvé od 1. července, kdy předsednictví ve skupině převzala Varšava. Kromě tématu odchodu Británie z EU a reformy Unie hovořili také o aktuální situaci v Turecku, kde po potlačení pokusu o vojenský převrat následují rozsáhlé personální čistky. V prohlášení uvedli, že podporují demokraticky zvolenou vládu a doufají, že Turecko zajistí „stabilní ústavní pořádek založený na mezinárodním právu“.