Potraty v Severní Karolíně už nejsou legální po dvacátém týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl soudce William Osteen. Dosud byly ve státě potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba do 24. až 28. týdne těhotenství. Severní Karolína byla dosud útočištěm pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.
Severní Karolína zakázala potraty po dvacátém týdnu těhotenství
Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat. Případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři tamních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.
Potratové zákony se staly jedním z klíčových témat před listopadovými volbami. Republikáni v Severní Karolíně budou v listopadu usilovat o získání dalších pěti křesel, která by jim zajistila většinu v zákonodárném sboru a možnost zvrátit veto demokratického guvernéra. Demokraté naopak bojují o zachování moci pro Coopera, píše AP.
Pokud by republikáni ve volbách uspěli, prosazovali by další omezení potratů. Republikánský předseda severokarolínské Sněmovny reprezentantů Tim Moore v červenci uvedl, že by chtěl zakázat potraty od okamžiku, kdy je možné zachytit srdeční aktivitu plodu. To bývá u většiny žen zhruba v šestém týdnu těhotenství.
Cooper už na začátku července podepsal nařízení, které chrání pacientky, jež podstoupily interrupci mimo stát. Státním úřadům, které spadají pod pravomoc guvernéra, Cooper zakázal tyto ženy vydávat ke stíhání a pomáhat jiným státům v těchto snahách.
Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.