Separatisté hodlají ubránit Doněck, zvažují masivní evakuaci

Kyjev – Na okraji Doněcku probíhají tvrdé boje. Ve městě zněla střelba celou noc a armáda stále útočí na pozice povstalců s obrněnou technikou. K městu včera dorazila kilometr a půl dlouhá kolona tanků, obrněných transportérů a nákladních aut. Separatisté jsou odhodláni ubránit Doněck před ukrajinskou armádou. Možná evakuují velkou část obyvatel. Na pozice povstalců útočí vojáci také u Luhansku. Podle organizace Amnesty International mučí separatisté i provládní síly civilisty.

Armáda dokončuje obklíčení správních středisek obou separatistických oblastí, kam se stahují oddíly vzbouřenců. Od soboty byly vytlačeny z řady obcí a měst a vládní zdroje odhadují, že povstalci přišli o minimálně polovinu území, které původně ovládali.

„Nepřítel se snaží obklíčit Doněck ze všech stran. Jsme připraveni bránit Doněck a doněckou aglomeraci, nedovolit soupeři vstoupit do města nebo ho obklíčit,“ řekl dnes „ministr obrany“ povstalecké Doněcké lidové republiky Igor Strelkov na tiskové konferenci. Zároveň tvrdil, že má dostatek „rezerv“, pokud jde o muže i materiál. Podle něj se v posledních dnech připojilo k separatistům „více než tisíc dobrovolníků“.

Ukrajinské ministerstvo vnitra odpoledne upřesnilo, že armáda zahájila útok poblíž vesnice Karlivka asi 30 kilometrů severozápadně od Doněcku. Střety v oblasti vzdálené tucet kilometrů od letiště potvrdili i separatisté, kterým se prý podařilo zničit dva ukrajinské tanky.

Prezident Petro Porošenko před několika dny doněckému starostovi slíbil, že ve městě nebude nasazeno těžké dělostřelectvo ani letectvo.

Ruští diplomaté dnes v Kyjevě protestovali proti údajnému dělostřeleckému ostřelování ruského pohraničního přechodu Gukovo ukrajinskou armádou. Na přechodu prý v době ostřelování bylo na 230 ukrajinských uprchlíků. Incident se ale obešel bez obětí na životech.

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že při bojích na východě země zemřelo téměř 500 civilních obyvatel a na 1 400 utrpělo zranění. Tiskové středisko vojenské operace vedené proti proruským separatistům v Doněcké a Luhanské oblasti uvedlo, že od začátku operace už zemřelo 173 vojáků a 446 bylo zraněno.

Ruská média informují o pokračující vlně ukrajinských běženců. Zplnomocněnec ruského prezidenta pro práva dětí Pavel Astachov uvedl, že do Ruska se ze sousední země už uchýlilo více než 180 000 lidí, včetně 21 000 dětí.

Putin, Hollande a Merkelová prý chtějí na Ukrajině nové příměří

„Ruský prezident Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande se během telefonického rozhovoru vyslovili pro co nejrychlejší obnovení režimu zastavení palby na Ukrajině a pro setkání kontaktní skupiny za účasti protestujících regionů,“ oznámila tisková služba Kremlu.

Komuniké Elysejského paláce naproti tomu zdůrazňuje, že prezident a kancléřka „žádali, aby prezident Putin vyvinul veškerý nezbytný tlak na separatisty s cílem přimět je ke skutečnému jednání“. Zároveň ho vyzvali, aby přijal konkrétní opatření, která zajistí kontrolu rusko-ukrajinských hranic.

Kyjev si opakovaně stěžuje, že proruským vzbouřencům přichází z Ruska pomoc - jak noví bojovníci, tak výzbroj, včetně tanků a obrněných transportérů.

Separatisté zaminovávají oblasti, ze kterých ustupují

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk ve svém obvyklém ranním přehledu nočních událostí uvedl, že „nejvíce nestabilní situace“ je v prostoru Doněcka, Horlivky, Luhanska, Antracytu, Severodoněcka a Krasnodonu. Upozornil, že teroristé při ústupu vše zaminovávají. Především komunikace, aby znesnadnili postup vládních sil, ale také různé objekty včetně domů.

AI: Mučí obě strany, OSN zaznamenala přes 200 únosů za čtvrt roku

Mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International mezitím oznámila, že shromáždila další důkazy o mučení, kterému byla za poslední tři měsíce podrobena na východě Ukrajiny více než stovka unesených civilistů. Za tyto zločiny jsou podle organizace zodpovědní jak proruští separatisté, tak síly věrné Kyjevu.

Amnesty International tvrdí, že surově biti nebo jinak mučeni byli novináři, aktivisté a demonstranti. „Většinu únosů páchají ozbrojení separatisté, kteří své oběti často bijí do bezvědomí a mučí,“ řekl zástupce AI pro Evropu a Střední Asii Denis Krivošejev, jehož citovala agentura DPA. Jedna zadržená žena podle Krivošejeva přinesla svědectví, jak byla přinucena vlastní krví napsat na zeď povstalecké heslo. Krivošejev upozornil, že Amnesty International má informace, že podobných zločinů, byť v menší míře, se dopouštějí i provládní síly.

Podle OSN bylo v posledních třech měsících v oblasti nahlášeno 222 únosů. Ukrajinské ministerstvo vnitra uvádí 500 případů únosů mezi dubnem a červnem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránské gardy údajně slibují za vyhoštění diplomatů USA a Izraele volnou plavbu

Pokud evropské či arabské země vyhostí ze svého území velvyslance Spojených států a Izraele, budou údajně moci svobodně proplouvat Hormuzským průlivem. Tvrdí to íránské revoluční gardy, uvedla v noci na úterý agentura Reuters. Írán čelí americkým a izraelským útokům a podniká protiútoky a rovněž napadá americké základny a další cíle v oblasti Perského zálivu. Kvůli válce nyní Hormuzským průlivem neproplouvají téměř žádné tankery.
02:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

NATO nad Tureckem zničilo íránskou balistickou raketu

Turecko oznámilo, že NATO v jeho vzdušném prostoru zničilo balistickou raketu vypálenou z Íránu. USA uzavřely kvůli bezpečnostním rizikům svůj konzulát v turecké Adaně. Írán také vypálil na Izrael svou první salvu střel po zvolení nového nejvyššího duchovního vůdce. Zdravotníci v Izraeli nejprve informovali o jedné lehce zraněné ženě, později byl zabit jeden člověk a další dvě osoby zraněny. Při útoku íránského dronu na bahrajnský ostrov Sitra utrpělo zranění 32 civilistů. Další dron zaútočil na rafinerii bahrajnské společnosti Bapco.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Válka proti Íránu je téměř u konce, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí reportérce CBS News řekl, že válka proti Íránu je téměř u konce. Později na tiskové konferenci dle Reuters prohlásil, že americké síly začaly útočit na íránské továrny na výrobu dronů. USA jsou podle něj výrazně napřed oproti původnímu plánu odhadovanému na čtyři až pět týdnů. V rozhovoru pro NBC News Trump sdělil, že je předčasné hovořit o zabavování íránské ropy. Vyloučit tuto možnost ale podle něj nelze. Šéf Bílého domu podle Kremlu také v pondělí telefonoval s ruským vládcem Vladimirem Putinem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ceny ropy prudce rostly. Po skončení obchodování ale začaly výrazně klesat

Ceny ropy zahájily nový týden prudkým růstem a dostaly se až na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2022. Posléze část zisků smazaly a vrátily se pod tuto hranici. Po skončení obchodování začala ropa dokonce výrazně oslabovat. Někteří významní producenti omezili dodávky a trh ovládly obavy z dlouhodobého přerušení dodávek kvůli eskalaci války USA a Izraele s Íránem. Energetické trhy jsou obzvláště nervózní, protože krize se odehrává v okolí Hormuzského průlivu, kterým normálně prochází zhruba pětina světových dodávek ropy. Kvůli konfliktu na Blízkém východě prudce roste také cena plynu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Video„Ženy toho mají dost.“ V Německu se protestovalo za rovné odměňování

Německo v rozdílu mezi hodinovou mzdou mužů a žen oproti evropskému průměru zaostává. Zatímco ten evropský činí jedenáct procent, průměrná sazba Němek je o šestnáct procent nižší než u Němců. Větší nerovnost při tom panuje na západě země než na území někdejší NDR. Platforma Genug – Enough tak na pondělí 9. března vyzvala ke globální stávce za rovné podmínky a proti násilí na ženách. Hlavní sdělení znělo „Ženy toho mají dost“.
před 7 hhodinami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda podnikla další vlnu úderů na jižní předměstí Bejrútu. Síly židovského státu podle agentury AFP tvrdí, že cílily na finanční instituci al-Kard al-Hasan, která je oficiálně neziskovou charitou teroristického proíránského hnutí Hizballáh. Skupina naopak bez důkazů uvedla, že svádí boje s izraelskými vojáky, které vysadily vrtulníky na východě Libanonu u hranic se Sýrií. Podle deníku Ha'arec se na severu Izraele rozezněly sirény kvůli útokům ze strany Íránu a Hizballáhu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Fregaty i letadlová loď. Francie chce ochránit tankery v Hormuzu

Francie chystá čistě obrannou námořní misi, která by měla působit v Hormuzském průlivu, oznámil podle agentur francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě Kypru. Cílem bude chránit tankery v oblasti. Podle francouzské hlavy státu by se mise mohly účastnit evropské i mimoevropské státy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Praze přistály další dva lety z Blízkého východu

Do Prahy se krátce před pondělní sedmou hodinou ranní vrátil zatím poslední repatriační let z válkou zasaženého Blízkého východu, letoun ze saúdskoarabského Rijádu dopravil 180 Čechů. V noci také přistála i pravidelná linka z Dubaje se 189 cestujícími, uvedla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Podle ministerstva zahraničních věcí se deseti repatriačními vládními lety vrátilo do Česka více než 1500 lidí. V pondělí večer je v plánu další let do Egypta.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...