Senát USA přijal navýšení rozpočtu na Irák a Afghánistán

Washington - Americký Senát schválil navýšení vojenského rozpočtu Spojených států do konce fiskálního roku 2009 pro konflikty v Iráku a Afghánistánu o 91,3 miliardy dolarů (1,75 bilionu korun). Z tohoto balíčku ovšem vypadla suma, z níž chtěla administrativa prezidenta Baracka Obamy financovat uzavření kontroverzní věznice Guantánamo.

Senát se nyní bude muset na konečné částce dohodnout se Sněmovnou reprezentantů, která nedávno schválila navýšení o 96,7 miliardy dolarů. Spojené státy letos na konflikty v Afghánistánu a Iráku vynaloží zřejmě více než 900 miliard dolarů. Součástí této částky jsou také peníze na ekonomickou a bezpečnostní pomoc Pákistánu a další programy.

Obama do Afghánistánu vysílá dalších 20 000 vojáků a očekává se, že náklady na válku v Afghánistánu příští rok převýší náklady na válku v Iráku. Koncem příštího roku by v Afghánistánu mělo sloužit na 68 000 příslušníků americké armády, což je oproti konci roku 2008 více než dvojnásobek, poznamenala agentura AP.

Několik demokratických senátorů řeklo, že pokud neuvidí v Afghánistánu jasný pokrok, svoji podporu si rozmyslí.

Obama podepsal  zákon o regulaci vojenských výdajů

Obama dnes také podepsal zákon zaměřený na přísnější regulaci armádních výdajů. Jednomyslně jej schválily obě komory Kongresu a na jeho základě vznikne na ministerstvu obrany úřad, který bude dohlížet na ceny a vývoj vojenských programů. Zodpovídat se bude ministrovi obrany.

Obama v této souvislosti připomněl studii, podle níž bylo loni vyplýtváno zhruba 295 miliard dolarů z peněz daňových poplatníků kvůli překročení nákladů u 95 zbrojních programů. Nešetrnost při vynakládání finančních prostředků na vojenské účely je v době, kdy USA jsou zapojeny do dvou válečných konfliktů a zároveň zápasí s ekonomickou krizí, nepřijatelná, upozornil Obama.

Barack Obama v americkém Kongresu
Zdroj: ČT24