Savčenková ukončila „suchou“ hladovku. Po týdnu se napila

Ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, které hrozí až 25 let vězení za údajnou vraždu a překročení ruských hranic, zmírnila v ruském vězení hladovku tím, že po týdnu začala přijímat tekutiny. Oznámil to její právník Nikolaj Polozov. Jeho klientka se tak rozhodla den poté, co měl ruský soud vynést rozsudek, ale nakonec termín odložil na stání ve dnech 21. a 22. března.

Polozov agentuře Reuters potvrdil, že Savčenková zmírnila hladovku, kterou protestovala proti údajně příliš zdlouhavému soudnímu procesu, a začala přijímat tekutiny. Nadále ale odmítá jídlo.

Dopis od Porošenka nebyl, šlo o diskreditační kampaň, oznámil právník

Polozov uvedl, že se Savčenková rozhodla na základě dopisu od ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Další právník Savčenkové Mark Fejgin ale později prohlásil, že dopis od Porošenka nepochází a je prý cílenou diskreditací jeho klientky.

„Ukrajinský generální konzulát a já jsme se stali obětí poměrně drzé operace. Nadije byl předán falešný dopis od ukrajinského prezidenta s cílem zdiskreditovat ji po ukončení suché hladovky,“ oznámil právník Fejgin s omluvou všem, kteří byli kvůli zfalšovanému dopisu uvedeni v omyl.

Fejgin má podezření, že za podvrženým dopisem stojí ruské tajné služby. Agentuře AFP se však k podvodu přihlásil jistý Vladimir Kuzněcov, známý svými různými falešnými zprávami.

Podle zdroje blízkého hlavě ukrajinského státu Porošenko skutečně Savčenkovou žádal, aby hladovku ukončila, avšak ústním vzkazem, nikoli dopisem. „Prezident vzkázal Nadije slova podpory prostřednictvím její sestry a matky, žádný dopis jí ale neposílal,“ ujistil prezidentův mluvčí Svjatoslav Ceholko.

Důstojnice a pilotka bojového vrtulníku podle obžaloby v červnu 2014 na východě Ukrajiny navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla Ukrajinka tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům. 

Bude Savčenková vyměněna za ruské zajatce?

Nejasnosti přetrvávají i ohledně osudu Savčenkové po vynesení rozsudku. Už dříve její právníci oznámili, že výše trestu pro ně není bernou mincí, protože Savčenková bude „osvobozena na základě politických rozhovorů“. 

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí ale ve středu upozornila, že Rusko zatím s Ukrajinou o výměně Savčenkové nejednalo, protože až do vynesení rozsudku to „ani teoreticky, ani prakticky“ není možné.

Již dříve se spekulovalo o možnosti, že by Savčenková mohla být vyměněna za ruské občany Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova. Ty ukrajinští vojáci zajali loni v květnu v přestřelce se separatisty na východě Ukrajiny a nyní jsou souzeni v Kyjevě jako teroristé. Podle Kyjeva jde o příslušníky ruských speciálních sil, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že z armády odešli.

Demonstrace na podporu Nadji Savčenkové
Zdroj: Reuters, Gleb Garanich

Mogheriniová: Propuštění Savčenkové je věcí soucitu

Výzvy k osvobození Savčenkové podpořilo několik ministrů zahraničí. K propuštění ukrajinské letkyně na svobodu Rusko vyzvala i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

„Už to není jen soudní nebo politický případ, nyní je to záležitost lidského soucitu,“ řekla Mogheriniová podle prohlášení, které vydal zastupitelský úřad EU v Moskvě. „Její zdravotní stav se rychle zhoršuje a my všichni se obáváme hrozných důsledků,“ uvedla Mogheriniová požadující propuštění ženy z humanitárních důvodů.

Poslanci Evropského parlamentu vyzvali kvůli případu Savčenkové k uvalení sankcí na ruského prezidenta Vladimira Putina a další ruské hodnostáře.

Kreml nicméně jakékoliv ústupky odmítá. „Nemůžeme akceptovat pokusy vměšovat se do soudních procesů, odehrávajících se v naší zemi v přísném souladu s ruskými zákony, k nimž proces se Savčenkovou bezpochyby patří. Jakékoliv zasahování je nepřípustné,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ohledně možných sankcí EU.

Vydáno pod