Saúdské Arabky můžou sednout na kolo. Ale jen pro zábavu

Rijád - Saúdské Arabky mohou jezdit na bicyklech a čtyřkolkách. Povolení jim udělila náboženská policie s podmínkou, že budou jezdit pouze ve vybraných zónách, zahalené a s mužským doprovodem. Řídit auto mají Saúdské Arabky dál zakázáno.

Podle deníku Al-Jaum náboženská policie souhlasila s tím, že ženy mohou jezdit na kolech a čtyřkolkách v parcích, na pobřeží a v rekreačních areálech. Musejí být ale zahaleny jako vždy v abáji, tedy šatech, které kryjí celé tělo, a musejí být v doprovodu muže.

Na veřejných místech je používání kol a čtyřkolek ženám nadále zakázáno. Policie prý počítá s tím, že ženy nebudou kola používat jako dopravní prostředek, nýbrž jenom pro zábavu. Mají se vyhýbat místům, kde se shromažďují mladí muži, aby nebyly obtěžovány.

Sámia Bavardíová, která vede nevládní organizaci pomáhající obětem automobilových nehod, ženy před jízdou v abáji důrazně varovala. „Může to vést ke strašlivým nehodám,“ řekla.

Některé sdělovací prostředky dávají nové rozhodnutí v Saúdské Arábii do souvislosti s filmem Vadždam, za nějž saúdskoarabská režisérka Hajfaa Mansúrová loni získala ocenění na několika filmových festivalech. Je o jedenáctileté dívce, která marně touží po vlastním kole.

Vydáno pod