Samořízený vůz Googlu zřejmě poprvé způsobil nehodu. Narazil do autobusu

Samořízený automobil, který testovala společnost Google, se v Kalifornii srazil s autobusem. Podle kalifornského úřadu pro motorová vozidla došlo k nehodě při nízké rychlosti a nikdo při ní nebyl zraněn. Podle tiskových agentur jde zřejmě o první případ, kdy jeden z takzvaných autonomních vozů této firmy způsobil nehodu.

Google ve zprávě pro dopravní úřad sdělil, že ke srážce došlo 14. února ve městě Mountain View. Testovaný automobil značky Lexus jel rychlostí tři kilometry v hodině, autobus se pohyboval rychlostí 15 kilometrů za hodinu.

Google uvedl, že jeho automobil se snažil objet pytle s pískem pohozené na okraji ulice a svou levou stranou přitom narazil do pravé strany autobusu. Řidič testovaného vozu, který musí podle kalifornských předpisů sedět za volantem, si podle zprávy myslel, že autobus jeho vůz pustí. V době srážky neměl řidič nad vozem kontrolu.

Vina za nehodu zatím určena nebyla. Pokud se zjistí, že srážku zavinilo samořízené auto, bude to poprvé, co jeden z tohoto typu vozů testovaných společností Google způsobil nehodu ve chvíli, kdy byl v režimu samořízení.

Prototyp samořízeného vozu
Zdroj: Reuters, Elijah Nouvelage

Google testuje v blízkosti svého ústředí v Silicon Valley více než dvě desítky vozů Lexus typu SUV. Tato auta se dostala už do více než deseti nezaviněných kolizí, ve většině případů do nich někdo najel zezadu.

Za řidiče může být považován systém

Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) firmu počátkem měsíce informoval, že systém, který tato auta řídí, by podle federálního zákona bylo možné považovat za řidiče. Jde o důležitý posun k tomu, aby Google získal povolení k provozu takových plně automatizovaných aut v běžné silniční dopravě.

Vývoji samořízených aut a příslušných technologií se věnují i další firmy, například výrobce elektromobilů Tesla Motors. Firmy vyvíjející tato auta si ale často stěžují na bezpečnostní regule, které jim brání tato auta účinně testovat.

Vydáno pod