Sacklerovi schovávají miliardy vydělané na opioidové závislosti, píše prokurátorka

Newyorská prokurátorka Letitia Jamesová oznámila, že její úřad odhalil skryté převody celkem miliardy dolarů (23 miliard korun) mezi majiteli farmaceutické firmy Purdue Pharma a různými institucemi včetně skořápkových firem nebo švýcarských bank, píše CNN. Rodina Sacklerových se tak podle názoru několika amerických států snaží ochránit svůj majetek. Ten je v ohrožení, protože čím dál víc lidí a institucí od nich požaduje kompenzace za opioidovou krizi, při níž jejich návykové léky na bolest každoročně zabijí desítky tisíc Američanů.

Úřad prokurátorky zjišťuje, kolik rodina na prodeji léků včetně nejznámějšího OxyContinu vydělala a kam je pak přesunula. Chce tak zamezit tomu, aby se její firma vyhnula placení kompenzací postiženým pacientům nebo jejich pozůstalým tím, že vyhlásí bankrot.

Kompenzace požadují v soudních sporech stovky amerických států, měst i spolků. Viní firmu Purdue Pharma z toho, že agresivní reklamní kampaní vnucovala pacientům léky na bolest, o nichž věděla, že vytváří těžkou závislost. Rizika přitom podle obvinění zamlčovala.

Těmito léky se lze snadno předávkovat. Například v roce 2017 takto zemřelo přes 47 tisíc Američanů. Podle Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) celkem v letech 1999 až 2017 zemřelo v důsledku předávkování asi 400 tisíc lidí.

Prodej léků vynáší firmě velké peníze. Sacklerovi podle Forbes byli v roce 2016 devatenáctou nejbohatší americkou rodinou s majetkem v hodnotě 13 miliard dolarů (300 miliard korun).

Mimosoudní vyrovnání

Prokurátoři požadují od rodiny dokumenty o jejich finanční situaci a stěžují si na liknavost při předávání. Některé však už mají. „Tyto dokumenty nám už pomohly odhalit dříve neznámé skořápkové firmy, které jeden z obviněných používal k přesunu peněz z Purdue Pharma přes účty po celém světě a jejich konečnému ukrytí v nejméně dvou mnohamilionových investicích do realit v New Yorku. Ty byly dodnes chráněny před viditelným spojením s rodinou Sacklerových,“ prohlásil právník úřadu newyorské prokurátorky David E. Nachman. Některé podezřelé převody peněz mají loňské datum.

Rodina odmítá jakékoliv provinění. „Na těchto deset let starých převodech není nic nového. Byly naprosto legální a po všech stránkách přiměřené,“ sdělila CNN. „Je to cynický pokus nepřátelského úřadu prokurátora o vytvoření pomlouvačných titulků a torpédování vzájemně výhodného vyrovnání,“ dodala.

Narážela tím na jednání o mimosoudním vyrovnání, která Purdue vede se státy, obcemi i představiteli původních obyvatel. Nabízí jim až 12 miliard dolarů (280 miliard korun).

Purdue Pharma patří mezi 22 výrobců opioidů, jejich distributorů a lékáren figurujících ve více než dvou tisících případech, které k soudu půjdou v říjnu.

V pondělí 26. srpna rozhodl soud v americkém státě Oklahoma, že americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson zaplatí za svůj podíl na opioidové krizi pokutu 572 milionů dolarů (13,3 miliardy korun). Firma se proti verdiktu chystá odvolat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 31 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 43 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 4 hhodinami
Načítání...