S novým americkým velvyslancem v Česku to vypadá bledě

Washington - Česká republika se v dohledné době amerického velvyslance zřejmě nedočká. Se jmenováním Normana Eisena totiž podle Českého rozhlasu nadále nesouhlasí republikánský senátor Charles Grassley. Americká administrativa tak podle všeho bude muset najít jiného kandidáta, což by příjezd nového velvyslance USA do Prahy kvůli komplikovanému schvalovacímu procesu opět oddálilo.

Eisen je etickým poradcem prezidenta Baracka Obamy. Doplácí na svou roli v loňském sporném odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky šéfa Bílého domu. O konci generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina rozhodl Obama v červnu 2009. Grassley, který nedávno ve volbách obhájil svůj post, krok od začátku kritizoval jako neodůvodněný. Eisen, jenž odvolání doporučil a věc pak vysvětloval v Kongresu, prý zákonodárcům poskytl zavádějící informace. Když pak letos v září měl Senát projednat Eisenovu kandidaturu, senátor proti ní vznesl námitku. Nominaci Obamova poradce tím zablokoval.

Pokud kandidát neprojde za šest měsíců od svého navržení, je obvykle považovaný za neúspěšného. Eisenova kandidatura už skoro tak dlouhou dobu trvá. Ještě před nedávnými volbami do Kongresu byly zdroje z americké administrativy optimistické a naznačovaly, že Eisenova kandidatura nakonec Senátem projde. Nevylučovaly přitom, že by se tak mohlo stát během nynějšího posledního zasedání starého Kongresu po volbách.

3 minuty
Vstup Michala Kubala
Zdroj: ČT24

Americký velvyslanec už v Praze chybí téměř dva roky, což se za dobu existence samostatného Česka ještě nestalo a podle diplomatů je to minimálně velmi nepříjemné. Nejvýše postaveným diplomatem na americké ambasádě v Praze je nyní chargé d'affaires Joe Pennington.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 1 mminutou

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 33 mminutami

„Viděl jsem peklo.“ Íranci popisují kulometnou palbu a pach krve v ulicích

Íránské bezpečnostní síly střílely protestující bez rozdílu do hlavy a lidé teď musejí hledat své děti v kontejnerech mezi stovkami znetvořených těl. Tak popisují masakry svědci, kterým se podařilo i přes blackout spojit se zahraničními médii. Podle pozůstalých chtějí úřady za odvoz těl spoustu peněz. Osud možná až dvaceti tisíc zatčených demonstrantů zůstává nejasný.
11:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jihokorejští hasiči likvidovali požár v Soulu

Rozsáhlý požár, který v pátek brzy ráno vypukl v zanedbané části luxusní soulské čtvrti Gangnam, se podařilo jihokorejským hasičům dostat pod kontrolu a o osm hodin později zcela uhasit. Ačkoli nebyly hlášeny žádné oběti, záchranáři evakuovali na dvě stě padesát lidí z okolních oblastí. Na místě zasahovalo tři sta hasičů a stovka vozidel. Příčiny požáru se budou prošetřovat.
před 2 hhodinami

Americké úřady zveřejnily přepisy volání na tísňovou linku po zastřelení Goodové

Americké úřady zveřejnily v noci na pátek SEČ přepisy telefonátů s policií a záchrannou službou související se zastřelením 37leté Renee Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Informuje o tom deník The New York Times (NYT), podle něhož dokumenty ukazují šok svědků i to, jak v krizi, kterou nezpůsobila, postupovala minnesotská policie.
před 2 hhodinami

Litva viní ruskou GRU z pokusu o žhářský útok, pokusila se o něj prý i v Česku

Za pokusem o podpálení litevského podniku dodávajícího rádiové skenery ukrajinské armádě byla v roce 2024 ruská vojenská rozvědka GRU, oznámili podle agentury Reuters litevští činitelé. Stejná skupina spojená s GRU se podle nich pokoušela o žhářské útoky také v Česku, Rumunsku a Polsku.
před 3 hhodinami

Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen k pětiletému vězení

Jihokorejský soud odsoudil bývalého prezidenta Jun Sok-jola k pěti rokům vězení. Bývalou hlavu státu shledal vinným z maření výkonu úřední moci, když bránil úřadům ve vykonání zatykače, který se vztahoval k jeho vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Rozsudek byl zveřejněn v přímém přenosu, informují agentury. Exprezidentův právník už informoval, že se jeho klient odvolá.
před 6 hhodinami
Načítání...