Vstup Ruska do války v Sýrii prodlouží válku i o deset let, obává se velitel kurdských jednotek bojujících na severu Sýrie Sipan Hemo. Podle něj se ze syrského konfliktu stalo bojiště mocností o sféru vlivu a řešení krize už není v rukou Syřanů. Kurdský velitel situaci přirovnává k třetí světové válce.
Ruský zásah prodlouží válku v Sýrii o roky. Jde o boj mocností, obávají se Kurdové
„Řešení už není v rukou Syřanů. To, co se děje nyní, lze nazvat utkáním obrů na území Sýrie. Jde o změnu mapy. Vypadá to jako třetí světová válka, v níž mocnosti bojují o rozdělení sfér vlivu. My na to pohlížíme bohužel jako na budoucí dlouhou válku, která může trvat i deset let,“ prohlásil Hemo.
Podobně Bašár Zubí, který velí povstaleckým oddílům na jihu Sýrie, prohlásil, že ruské nálety ničí snahy ukončit syrskou válku politickými prostředky. Požádal arabské země, aby dodaly povstalcům protiletadlové rakety. „Tyto nálety válku především prodlouží. A dále povedou k rozšíření extremismu, protože jakmile se válka stane globálním bojem proti Syřanům, vznikne úrodná půda, která bude přitahovat zahraniční bojovníky do války proti Rusům,“ řekl Zubí.
Zubí je jedním z dezertérů ze syrské armády, kteří založili Syrskou svobodnou armádu (FSA). Spojené státy ji řadí k takzvané umírněné opozici proti režimu v Damašku. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ale prohlásil, že většina členů této armády přeběhla k radikálům z Islámského státu.
- „Rusové obecně podporují Asada. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění je ale většina ruských obyvatel (69 procent) proti vyslání vojsk do Sýrie. Pro je pouze 14 procent. Obecně si Rusové myslí, že by měly mít slovo hlavně diplomacie a politická podpora. Rusové se navíc bojí teroristických útoků a odvetných kroků ze strany islámských radikálů z jižní oblasti Ruska," popsal nálady v Rusku zpravodaj ČT Miroslav Karas.
Útočíme na „teroristy“, hlásí Moskva
Ruská letadla bombardují cíle v Sýrii druhým dnem. Moskva přiznala, že její letadla nemíří výhradně na radikály z organizace Islámský stát (IS), jak Rusové tvrdili ve středu, ale na několik „známých teroristických skupin“. Označení „teroristé“ přitom Asadův režim používá proti veškerým svým odpůrcům – od umírněné opozice až po bojovníky Islámského státu.
„Rusové musejí od někoho přebírat informace, kde jejich terče jsou. A protože spolupracují s Asadem, tak je uvěřitelné, že mezi zasaženými jsou i ti, které Západ označuje za umírněnou opozici,“ poznamenal v Interview ČT24 politický geograf Michael Romancov.
Oznámení syrské opozice, že při ruských akcích zemřely desítky civilistů, označil ruský prezident Vladimir Putin za informační válku, s níž počítal. USA obvinily Rusko, že cílí na umírněnou opozici a také na lidi čerstvě vycvičené americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA).
Do akce se připravují i íránští vojáci
Ruské letecké údery doplní údajně pozemní operace několika set íránských vojáků, kteří podle libanonských zdrojů dorazili do Sýrie před deseti dny. Připojí se k nim prý i členové libanonského Hizballáhu, tedy dalšího spojence Damašku. Za úkol budou mít získat zpět území, které v boji s opozicí ztratila syrská armáda.
Nejvíc otázek vyvolává riziko, že se ruská letadla dostanou do střetu s mezinárodní koalicí vedenou Američany, která na severu Sýrie proti IS operuje už rok. O koordinaci akcí jednali američtí a ruští armádní činitelé prostřednictvím videokonference. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest výsledky jednání nekomentoval, uvedl pouze, že se jednalo o první z mnoha dalších rozhovorů s Ruskem. Podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka bylo jednání s Ruskem „srdečné a profesionální“. Tématem bylo „zajištění bezpečnosti a prevence omylů“. Za „konstruktivní“ označila rozhovory i ruská armáda.
Zásah Ruska v Iráku? Bez pozvání nikam nepůjdeme, ujišťuje Lavrov
Pokud by Irák požádal Moskvu, aby zaútočila na pozice IS i na iráckém území, Moskva zváží politickou i vojenskou účelnost tohoto kroku. Irácký premiér Hajdar Abádí přitom dnes řekl, že ruské nálety na IS by v zemi uvítal, Moskvu o ně ale ještě oficiálně nepožádal. Šéf ruské diplomacie Lavrov ohledně možného zásahu v Iráku prohlásil, že „Rusové jsou zdvořilí lidé a nechodí nikam bez pozvání“.
Dosavadní leteckou podporou irácké armády ze strany koalice vedené Spojenými státy označil Abádí za „zklamání“. Bagdádu se od Ruska už nyní dostává v boji proti IS „masivní“ podpory ve formě zpravodajských informací, uvedl rovněž irácký ministr. Dobrá spolupráce je podle něj v tomto ohledu také se zpravodajci režimu Bašára Asada.
Rusko již dodává Iráku zbraně, například bitevní letouny a vrtulníky. V Bagdádu nedávno vzniklo středisko, ve kterém mají působit představitelé generálních štábů Iráku, Ruska, Íránu a Sýrie. Perspektivně by se prý mohlo toto středisko přeměnit v koordinační výbor pro plánování vojenských operací proti Islámskému státu.