Rusko s trpkostí vzpomíná na hokejové Nagano: Hašek, Svoboda a prohrané finále

Nahrávám video
Ruské vzpomínky na hokejové Nagano
Zdroj: ČT24

Pro český národ zlatý triumf na hokejovém turnaji století, pro Rusy velké zklamání s hořkou příchutí. Ruští účastníci slavného finále, které rozhodl jediný gól do sítě brankáře Štalenkova, nejčastěji skloňují ve vzpomínkách jména dvou českých hráčů: Petra Svobody a Dominika Haška.

„Svobodu, který nám dal gól, a Haška, který nám nic nepustil,“ vybavuje si Alexej Morozov, jeden z nejmladších ruských hokejistů na turnaji. Týden před utkáním mu bylo 21 let. Myslel, že narozeniny oslaví zlatou medailí. „Byl to velký smutek, nevyšlo to a k vítězství nám opravdu scházelo málo, ale Češi si to díky skvělému týmu zasloužili,“ uznává i s odstupem dvou dekád Morozov, tehdejší pravé křídlo sborné a později rovněž její kapitán.  

Jedním z prvních fotografů, kterým se do šatny vítězů podařilo dostat, byl Andrej Golovanov. „Chtěl jsem do ruské šatny, ale protože našim se to nepovedlo a prohráli, spěchal jsem k Čechům, věděl jsem, že tam bude veselo,“ vzpomíná Golovanov a mluví o explozi radosti.

V muzeu úspěchů ruského a sovětského hokeje je zlatých pohárů a medailí nepřeberně. Z olympiád je to tucet cených kovů, z toho v osmi případech se jedná o zlaté. Dění v Naganu jsou v muzeu věnována tato slova:

Vladimir Treťjak a Pavel Bure na ZOH 1998
Zdroj: ČTK/AP

„Po sérii neúspěchů v 90 letech na olympijské hry přijeli naši nejlepší hráči, mnozí z nich hráli v klubech NHL a výsledek? Stříbrná medaile.“

Jurzinov raději ani moc nevzpomíná

Sborné nepomohla ani přítomnost její tehdejší největší hvězdy, útočníka Pavla Bureho, přezdívaného „Ruská raketa“. „Bohužel nedal ve finálovém zápase Haškovi gól, prohráli jsme 1:0, ale tým byl hvězdný, jeden z nejlepších za dobu, kterou si pamatuji,“ připojil svůj pohled Vladislav Treťjak, předseda Ruského hokejového svazu.

A jaké momenty vytanou na mysli trenérovi Vladimirovi Jurzinovi? „Upřímně vám řeknu, že se snažím na tyto Hry nevzpomínat, přednost dávám jiným osmi olympiádám. Mám tři zlaté, proto zrovna na Nagano nevzpomínám lehce,“ přiznal Jurzinov.

Po dvaceti letech od slavného finále na ZOH 1998 čeká obě reprezentace další důležité utkání pod pěti kruhy. Češi si chtějí zopakovat Nagano a Rusové by konečně po 26 letech chtěli získat zlaté olympijské medaile. Jsou na ně ostatně zvyklí. „Všichni doufají, že to naši hokejisté dokáží, zvlášť když si pamatují zlatá léta našeho hokeje, kdy jsme všechna mistrovství světa, Evropy i olympiády nepřetržitě vyhrávali,“ vyslovila přání Olga Dolocuková z Muzea ruského hokeje. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránský útok má oběti v Izraeli. V Dubaji se ozvaly exploze

Íránský raketový útok v Izraeli zabil dva lidi, napsal s odkazem na záchrannou službu server The Times of Israel (ToI). V Dubaji se večer podle novinářů agentury AFP ozvalo několik explozí, podle úřadů protivzdušná obrana sestřelovala íránské drony a rakety. Teherán cílí na městské oblasti v Perském zálivu kvůli přesunu amerických sil, tvrdí podle al-Džazíry íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
01:11Aktualizovánopřed 56 mminutami

Stávka na letišti u Berlína se dotkla desítek tisíc cestujících

Provoz na mezinárodním letišti Berlín-Braniborsko (BER) ochromila jednodenní stávka. Zrušeno bylo 445 letů pro 57 tisíc cestujících. Odborový svaz Verdi chce výstražnou stávkou přimět vedení letiště, aby předložilo lepší nabídku v jednáních o platech. Svaz zastupuje zhruba dva tisíce zaměstnanců. S Prahou berlínské letiště pravidelné spojení nemá.
před 1 hhodinou

Rusko deportuje ukrajinské děti systematicky, potvrdili vyšetřovatelé

Moskva se odvlékáním ukrajinských dětí dopouští zločinů proti lidskosti. Ve své zprávě to potvrdila nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise, kterou zřídila Rada pro lidská práva OSN. Komise vyvrátila ruské tvrzení, že jde o „evakuace“, a naopak potvrdila, že postup Moskvy v této věci je systematický a dohlíží na něj nejvyšší vedení země. Zachráněné děti popisují, jak jim ruské úřady i „náhradní rodiny“ bránily v návratu domů.
před 2 hhodinami

Francouzské Nice se připravuje na nepravděpodobné, ale ničivé tsunami

Tsunami jsou sice ve Středozemním moři výjimečné, ale přesto možné. Když přijdou, mohou přinášet velké škody. Podle analýz francouzských vědců je výjimečně zranitelná oblast kolem Nice. Proto právě tam vznikají série speciálních opatření.
před 3 hhodinami

Izrael provedl vzdušný úder v centru Bejrútu, předtím vyzval k evakuaci

Izrael v noci na středu provedl vzdušný úder ve čtvrti Bašúra v centru libanonské metropole Bejrútu, píše agentura Reuters s odvoláním na svědky, kteří slyšeli hlasitou explozi. Izraelská armáda krátce předtím vyzvala obyvatele k evakuaci budovy. Dřívější izraelský úder v Bejrútu podle libanonského ministerstva zdravotnictví zabil nejméně šest lidí a dalších 24 zranil. Izraelská armáda zároveň uvedla, že zahájila nové údery na militantní hnutí Hizballáh na jihu Libanonu.
před 3 hhodinami

Izrael zabil šéfa íránské bezpečnostní rady, potvrdil Teherán

Izraelský úder v noci na úterý zabil šéfa íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alího Larídžáního, který patřil po začátku izraelských a amerických úderů a zabití vůdce Alího Chameneího k nejvýše postaveným íránským činitelům. Informaci izraelské armády večer potvrdila íránská státní média. Teherán potvrdil také smrt náčelníka íránských polovojenských milic basídž Gholámrezy Solejmaního, kterého rovněž zabil izraelský úder.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ceny ropy se vrátily k růstu, obavy z vývoje na Blízkém východě nepolevují

Ceny ropy se v úterý opět vrátily k růstu. Na trhu přetrvávají obavy z dlouhodobějšího narušení dodávek kvůli uzavření Hormuzského průlivu v důsledku války na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent přidala 3,2 procenta a uzavřela na 103,42 dolaru za barel. Od začátku měsíce zdražila o 40 procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykázala nárůst ceny přes 3,6 procenta na 96,85 dolaru za barel. Kvůli íránským útokům také Spojené arabské emiráty znovu pozastavily provoz v ropném přístavu Fudžajra.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoKakaové boby nejdou na odbyt, dopady pociťují farmáři v západní Africe

Zatímco předloni kakaové boby kvůli suchu v cenách dosahovaly historických rekordů, teď nestojí ani třetinu. Silně to pociťují hlavně farmáři v Ghaně a Pobřeží slonoviny, kterým tak leží v zaplněných skladech nebo hnijí na stromech. Pokud nějaké prodali, ani téměř po půl roce za ně většinou nedostali zaplaceno. Někteří tak nemají ani na to, aby posílali děti do školy. Za pokles cen může dobrá úroda v době nižší poptávky. Řada producentů čokolády totiž začala právě kvůli předtím vysokým cenám vyrábět menší balení.
před 11 hhodinami
Načítání...