Rusko odpojilo 11 amerických stanic využívajících signál GPS

Moskva - Rusko na svém území blokuje jedenáct pozemních seismografických stanic USA, které využívají signál GPS. Ruská kosmická agentura Roskosmos v prohlášení uvedla, že v souladu s nařízením ruské vlády pozastavuje činnost zmíněných stanic, která není povolena smlouvami. Takovým příkladem je podle Roskosmosu vojenské využití. Funkčnost navigace v Rusku ohrožena není, uvedla agentura Interfax.

„V souladu s nařízením ruské vlády Roskosmos a (ruská) Federální agentura pro vědecké organizace zavedly 1. června opatření, která zabraňují využití informací z globální seismografické sítě pracující s GPS systémem pro účely nedojednané v současných smlouvách, a to včetně vojenských účelů,“ uvedl Roskosmos o amerických stanicích v Rusku.

Osud seismologických stanic, jejichž činnost Rusko od dnešního filtruje, není jasný. Ruské a ani americké úřady prozatím neupřesnily, jakým způsobem je činnost těchto zařízení omezena. Moskva již dříve uvedla, že po odstavení stanice zcela odstraní. S demontáží by se podle ITAR-TASS mohlo začít v září.

Moskva počátkem května pohrozila, že vypne americké stanice GPS v Rusku, pokud Washington neumožní rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass v USA. O odpojení stanic GPS hovořil například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má na starosti kosmický program. Portál Nextgov.com již tehdy upozornil, že Spojené státy žádné stanice GPS v Rusku nemají a že Rogozin zaměňuje tyto objekty se stanicemi sledujícími geologickou činnost planety. Tyto stanice, které jsou součástí sítě CORS, sice data GPS využívají, pro činnost amerického pozičního systému ale nejsou důležité.

Blokované stanice jsou rozmístěny v Kalužské a Sverdlovské oblasti, Krasnojarském kraji, ve městech Irkutsk, Jakutsk, Magadan a Petropavlovsk-Kamčatskij a také na jihu ostrova Sachalin.

Pozemní stanice GPS, které zvyšují přesnost systému však skutečně existují, v Rusku ale rozmístěny nejsou. Spojené státy celosvětově provozují celkem 12 řídicích kontrolních stanic GPS a 16 sledovacích stanic, poznamenal Nextgov.com.

Ruská prohlášení ohledně odpojení amerických stanic přišla v reakci na americké sankce, které USA spolu s EU a dalšími západními zeměmi vůči Moskvě kvůli počínaní na Ukrajině uvalily. Rogozin v této souvislosti například řekl, že Rusko také neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2020, jak požadovaly Spojené státy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve Vietnamu se potopila loď s desítkami pasažérů

Ve známé vietnamské zátoce Ha Long se potopila turistická loď s 53 lidmi na palubě. Při neštěstí zemřelo nejméně 34 osob, včetně osmi dětí, napsal server BBC News. České ministerstvo zahraničí nemá innformace, že by se neštěstí dotklo českých občanů.
17:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA kvůli procesu s Bolsonarem zrušily víza brazilským soudcům

Spojené státy zrušily víza soudci brazilského nejvyššího soudu Alexandreovi de Moraesovi a dalším jeho spolupracovníkům v souvislosti s procesem proti exprezidentovi Jairu Bolsonarovi, informoval americký ministr zahraničí Marco Rubio. O americká víza přijde i dalších sedm soudců brazilského nejvyššího soudu, napsal brazilský deník O Globo. Postup Washingtonu tvrdě kritizoval brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
před 2 hhodinami

V Los Angeles najelo do davu auto, zraněných je nejméně třicet

Nejméně třicet lidí utrpělo zranění poté, co do davu v losangeleské čtvrti East Hollywood najelo auto, píše CNN. Incident se stal v sobotních brzkých ranních hodinách před hudebním klubem. Sedm lidí je v kritickém stavu a šest ve vážném, informovali místní hasiči. Mezi zraněnými jsou i nezletilí.
14:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 4 hhodinami

Střety muslimů s drúzy v Sýrii mají skoro tisíc obětí, tvrdí aktivisté

Prozatímní syrský prezident Ahmad Šará oznámil okamžité příměří na jihu země. Do Suvajdy míří vnitřní bezpečnostní síly. Kvůli bojům beduínů s drúzy, do nichž se zapojily i syrské vládní síly a Izrael, zemřelo za necelý týden 940 lidí, tvrdí nevládní exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Sektářské střety zatím pokračují.
06:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusové udeřili na Oděsu, celá Ukrajina čelila stovkám dronů

Jihoukrajinská Oděsa se ocitla pod rozsáhlým dronovým útokem ruských sil. Vyžádal si nejméně jednu oběť, uvedl starosta přístavního města u Černého moře Hennadij Truchanov. Nejméně jedna vícepodlažní obytná budova se podle něj ocitla v plamenech. Prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj podle Reuters informoval, že Rusko na Ukrajinu přes noc vyslalo přes třicet raket a tři sta bezpilotních letounů.
07:44Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zemřelo dalších 26 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, uvedla civilní obrana

Dalších dvacet šest Palestinců zemřelo a sto bylo zraněno po střelbě izraelských vojáků poblíž dvou center humanitární pomoci v Pásmu Gazy, uvedla v sobotu podle agentury AFP palestinská civilní obrana napojená na teroristické hnutí Hamás. Deník Ha'arec napsal, že u jednoho ze středisek rozdělování humanitární pomoci v Pásmu Gazy zemřelo nejméně sedmnáct lidí a přes stovku dalších bylo zraněno.
před 9 hhodinami

Nedostatkem vody budou do konce století trpět stovky milionů lidí, tvrdí vědci

Vědci z Northeastern University využili nejmodernější a nejdetailnější modely klimatu, aby prostudovali, jak se změní průtoky ve velkých řekách. Zjistili, že na přelomu příštího století pocítí 850 milionů lidí důsledky klesajícího množství vody v největších světových řekách.
před 9 hhodinami
Načítání...