Rusko odpojilo 11 amerických stanic využívajících signál GPS

Moskva - Rusko na svém území blokuje jedenáct pozemních seismografických stanic USA, které využívají signál GPS. Ruská kosmická agentura Roskosmos v prohlášení uvedla, že v souladu s nařízením ruské vlády pozastavuje činnost zmíněných stanic, která není povolena smlouvami. Takovým příkladem je podle Roskosmosu vojenské využití. Funkčnost navigace v Rusku ohrožena není, uvedla agentura Interfax.

„V souladu s nařízením ruské vlády Roskosmos a (ruská) Federální agentura pro vědecké organizace zavedly 1. června opatření, která zabraňují využití informací z globální seismografické sítě pracující s GPS systémem pro účely nedojednané v současných smlouvách, a to včetně vojenských účelů,“ uvedl Roskosmos o amerických stanicích v Rusku.

Osud seismologických stanic, jejichž činnost Rusko od dnešního filtruje, není jasný. Ruské a ani americké úřady prozatím neupřesnily, jakým způsobem je činnost těchto zařízení omezena. Moskva již dříve uvedla, že po odstavení stanice zcela odstraní. S demontáží by se podle ITAR-TASS mohlo začít v září.

Moskva počátkem května pohrozila, že vypne americké stanice GPS v Rusku, pokud Washington neumožní rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass v USA. O odpojení stanic GPS hovořil například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má na starosti kosmický program. Portál Nextgov.com již tehdy upozornil, že Spojené státy žádné stanice GPS v Rusku nemají a že Rogozin zaměňuje tyto objekty se stanicemi sledujícími geologickou činnost planety. Tyto stanice, které jsou součástí sítě CORS, sice data GPS využívají, pro činnost amerického pozičního systému ale nejsou důležité.

Blokované stanice jsou rozmístěny v Kalužské a Sverdlovské oblasti, Krasnojarském kraji, ve městech Irkutsk, Jakutsk, Magadan a Petropavlovsk-Kamčatskij a také na jihu ostrova Sachalin.

Pozemní stanice GPS, které zvyšují přesnost systému však skutečně existují, v Rusku ale rozmístěny nejsou. Spojené státy celosvětově provozují celkem 12 řídicích kontrolních stanic GPS a 16 sledovacích stanic, poznamenal Nextgov.com.

Ruská prohlášení ohledně odpojení amerických stanic přišla v reakci na americké sankce, které USA spolu s EU a dalšími západními zeměmi vůči Moskvě kvůli počínaní na Ukrajině uvalily. Rogozin v této souvislosti například řekl, že Rusko také neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2020, jak požadovaly Spojené státy.