Rosetta našla jehlu v kupce sena. Na povrchu komety vyfotila spícího robota Philae

Necelý měsíc před ukončením své mise objevila sonda Rosetta svůj robotický modul Philae, který přistál v listopadu 2014 na kometě Churyumov-Gerasimenko. Informovala o tom Evropská kosmická agentura (ESA), které sonda patří. Aparát Philae se po přistání ztratil Rosettě z dohledu a od loňského léta s ním vědci nemají spojení.

„Po měsících usilovné práce jsme nadšení a vzrušení, že se nám podařilo získat tento obrázek,“ oznámila Cecilia Tubianová, která se zabývala zkoumáním snímků pořízených kamerou OSIRIS.

Průzkumný modul Philae po přistání na kometě fungoval asi 60 hodin, pak mu došla energie, a proto přešel do stavu hibernace. Poté se ale kometa přiblížila ke Slunci, a sonda tak znovu získala energii. První signál vyslala loni 13. června, pak 24. června a naposledy se ozvala 9. července 2015.

„Tento pozoruhodný objev se nám podařil až na konci dlouhého a usilovného hledání. Už jsme si začínali myslet, že Philae je ztracen navždy,“ podotkl ředitel mise Rosetta Patrick Martin.

Modul Philae a umístění jeho přístrojů
Zdroj: ČT24/ESA

Philae se po komplikovaném přistání ztratil z dohledu Rosetty a do nynějška nebylo místo, kde skončil, známo.

Až na záběrech pořízených 2. září kamerou OSIRIS, umístěnou na Rosettě, ze vzdálenosti 2,7 kilometru od povrchu komety je jasně vidět hlavní část sondy a dvě z jejích tří „nohou“. Ze snímků je přitom patrná orientace robota, která také vysvětluje, proč měli vědci na Zemi potíže při navazování komunikace s robotem po jeho přistání 12. listopadu 2014.

Philae ke kometě dopravila mateřská sonda Rosetta po desetileté pouti vesmírem. Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty ESA. Cílem bylo kometu zevrubně prozkoumat, včetně její vnitřní struktury. Vědci chtěli s pomocí obou aparátů získat více poznatků o vzniku Sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.