Rap v KLDR. Dva Američané opěvují Pchjongjang

Pchjongjang/Washington - Američtí rapeři Peso a Pacman veřejně deklarovali svou náklonnost ke KLDR; v její metropoli natočili videoklip „Útěk do Severní Koreje“, který porovnává život v Pchjongjangu a Washingtonu, přičemž hlavní město Spojených států ze srovnání nevychází nejlépe. Píseň zaznamenala velký úspěch na serveru Youtube, když ji zde za tři dny zhlédlo přes 100 tisíc lidí.

Nahrávám video
Američtí rapeři: Pchjongjang lepší než Washington
Zdroj: ČT24

„Viděli jsme památky, viděli jsme nabalzamované tělo Kim Čong-ila, viděli jsme lidi, kteří pracují na rýžových polích. Bylo to jiné, ale zdaleka ne tak hrozné, jak jsme očekávali,“ popisoval svou zkušenost z návštěvy asijské diktatury raper Pacman s tím, že nepředpokládal, že by je tamní společnost vítala. „Místo toho se s námi místní lidé chtěli vyfotit a potřást nám rukou.“

Výsledkem cesty se stal videoklip k písni Escape to North Korea (Útěk do Severní Koreje) ve kterém Pacman a Peso, vlastními jmény Anthony Bobb a Dontray Ennis, procházejí pjchongjanským metrem nebo rapují v centru města před vítězným obloukem nebo před známým monumentem vztyčených rukou, které svírají srp, kladivo a štětec – symboly rolnictva, dělnictva a pracující inteligence.

Rapeři ale především porovnávají svou zkušenost s Pchjongjangem a rodnými městy: Washingtonem a marylandským Landoverem. „Jejich ulice jsou klidnější, lidé hodně jezdí na kolech nebo skútrech. U nás si musíte dávat pozor, aby vás někdo neokradl,“ říká Peso. „Lidé byli šťastní. Fotili se s námi a všechno probíhalo bez problémů, takže nemusíte automaticky věřit tomu, co slyšíte, Je potřeba to vidět na vlastní oči,“ dodává Pacman.

Rapová diplomacie po té basketbalové?

Hudební dvojice z Washingtonu není prvním zástupcem americké popkultury, kdo vyjádřil svou náklonost k rigidnímu režimu na Korejském poloostrově. Ještě známější je případ basketbalisty americké NBA Denise Rodmana, který do Pchjongajngu cestuje opakovaně a mladého severokorejského vůdce Kim Čong-Una označuje za svého přítele.

Před několika dny se z KLDR vrátil do Spojených států již počtvrté a své cesty označuje za „basketbalovou diplomacii“, jejímž prostřednictvím chce KDLR otevřít víc světu. Americká diplomacie jeho korejské mise důrazně kritizovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu.
před 28 mminutami

Část Poláků chce silnici propojující české a ukrajinské hranice

Polští silničáři pokračují v rychlé výstavbě dálnic. Aktuálně už je v zemi otevřených na pět a půl tisíce kilometrů rychlostních komunikací – před pěti lety to bylo přibližně o tisíc kilometrů méně. Lidé především na jihu země ale už nyní horují za další komunikaci. Přejí si novou silnici, která by propojila české a ukrajinské hranice.
06:30Aktualizovánopřed 32 mminutami

Úmyslně přeříznutý kabel na západě Německa omezil železniční dopravu

Neznámí pachatelé na hlavním nádraží v Gelsenkirchenu na západě Německa přeřízli kabel, čímž způsobili komplikace v železniční dopravě v širším regionu, informovala agentura DPA. Podle policie nelze vyloučit, že šlo o sabotážní akci.
před 50 mminutami

Ukrajinci poprvé dobyli ruské pozice bez nasazení vojáků, tvrdí Zelenskyj

Ukrajincům se nedávno poprvé podařilo dobýt pozice ruských okupantů výhradně za použití dronů a pozemních robotických systémů, tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Okupanti se vzdali a operace proběhla bez nasazení pěchoty a bez ztrát na naší straně,“ uvedl na síti X. Tento údajný milník navazuje na další nedávné příklady bezpilotních technologií pomáhajících v komplexních bojových situacích, píše web United24media.com.
před 54 mminutami

Doplňovací volby v Kanadě přinesly Carneyho liberálům parlamentní většinu

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho si v pondělních doplňovacích volbách zajistila parlamentní většinu, kterou dosud neměla. V noci na úterý o tom informovala agentura AP. Ta poznamenala, že liberálové nyní budou moci schvalovat zákony bez podpory opozičních stran.
07:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vance je smutný z Orbánovy porážky, s nástupcem ale USA chtějí spolupracovat

Americký viceprezident JD Vance je smutný z volební porážky maďarského premiéra Viktora Orbána, je si ale jistý, že Spojené státy s jeho nástupcem budou dobře spolupracovat. Vance to prohlásil v rozhovoru se stanicí Fox News. Vance těsně před nedělními volbami přijel do Budapešti, kde podpořil Orbána a kritizoval Evropskou unii, která podle něj hanebně zasahovala do maďarských parlamentních voleb.
01:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vance: USA dosáhly v rozhovorech s Íránem pokroku, Teherán nyní musí jednat

Spojené státy v rozhovorech s Íránem dosáhly značného pokroku. V rozhovoru se stanicí Fox News to v noci na úterý prohlásil americký viceprezident JD Vance, který jednání v pákistánské metropoli Islámábádu za americkou stranu vedl. Rozhovory skončily v neděli bez dohody, podle Vanceho je nyní na Teheránu, aby jednal.
02:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Konflikt na Blízkém východě zvedá ceny letenek, zdražit mohou i letní dovolené

Nejen do cen letenek, ale i letních dovolených se může promítnout dražší letecké palivo, za nímž stojí konflikt na Blízkém východě. Cestovní kanceláře zatím plošně nezdražují, růst cen zhruba o desetinu je ale do budoucna možný. Dálkové lety jsou už nyní dražší i o tisíce korun.
před 5 hhodinami
Načítání...