Pyramidový fond, v němž mizely vklady Poláků, znovu otřásá politikou

Jeden z největších finančních podvodů v historii Polska se dostal na stůl zvláštní vyšetřovací komise. Dvojici podnikatelů se prostřednictvím fondu Amber Gold podařilo vylákat na vkladatelích v přepočtu 5,3 miliardy korun. Komise vedená poslanci má nyní zjistit, zda úřady mohly proti machinacím zakročit. Kauza tak v důsledku může znepříjemnit život členům vlády někdejšího premiéra Donalda Tuska, nyní šéfa Evropské rady.

Fond Amber Gold nabízel v letech 2009 až 2012 Polákům zhodnocení jejich úspor prostřednictvím investic do zlata. Své peníze do něj vložilo téměř 19 tisíc lidí, kteří však místo zisku naletěli na klasické pyramidové schéma. Poté, co fond zkrachoval, byl jeho majitel Marcin Plichta s manželkou Katarzynou zadržen a v současnosti jsou souzeni.

Kritice médií i veřejnosti však čelily rovněž úřady, které proti fondu nezakročily, ačkoli je před rizikem Amber Gold varovala už od jeho vzniku v roce 2009 komise pro dohled nad finančním systémem.

„Komise se obrátí na státní úřady se žádostí o dokumenty ve věci Amber Gold. Začít musíme od prokuratury, která má nejobsáhlejší materiály,“ řekla novinářům předsedkyně komise Malgorzata Wassermannová z vládní strany Právo a spravedlnost. Konzervativci, kteří byli v době aféry v opozici, opakovaně kritizovali Tuskovu vládu za liknavost v přístupu k fondu. Podle šéfa strany a odvěkého Tuskova rivala Jaroslawa Kaczyńského měl fond výraznou podporu vlády.

Marcin Plichta
Zdroj: ČT24, ČT24

Podle médií by jedním ze svědků předvolaných komisí mohl být i sám Tusk, což však ve středu Wassermannová odmítla potvrdit.

Bývalý předseda vlády měl navíc na fond rodinné vazby. Tuskův syn pracoval pro společnost OLT Express, kterou fond vlastnil a která provozovala dvě letecké společnosti, jež v době krachu Amber Gold rovněž vyhlásily bankrot. Podle některých kritiků Tusk o pochybné pověsti Plichty a fondu věděl, avšak veřejnosti ji zatajil.

Komise hodlá svůj závěr veřejnosti předložit zhruba do půl roku. Pokud prokáže pochybení úřadů, může prokuratura sáhnout k novému vyšetřování případu.

Vydáno pod