Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou devatenáct lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.
Protesty v Íránu pokračují, na jihovýchodě země zemřelo devatenáct lidí
„Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit,“ uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán devatenáct lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkách mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září.
Protesty vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.
Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska. Podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.
Už několik dní po vypuknutí protestů v Íránu místní úřady oznámily, že bylo v souvislosti s nimi zatčeno několik cizinců. Jejich počet ani národnost tehdy neuvedly.
V týdnu německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela „nepřiměřeného použití síly“, a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.