Propaganda, která zavání špionománií. Moskva odmítla obvinění z kyberútoků

2 minuty
Události: Rusko odmítá nařčení ze špionáže v Nizozemsku
Zdroj: ČT24

Nizozemská obvinění na adresu Ruska jsou další zinscenovanou propagandistickou akcí, která vážně komplikuje dvoustranné vztahy a zavání špionománií. Ruská diplomacie tak reagovala na tvrzení Nizozemska, že se ruští agenti pokusili o hackerský útok proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

„Nejednou jsme nizozemskou stranu upozorňovali, a to i diplomatickou cestou, že protiruská kampaň, špionomanie doprovázená cílenými úniky informací do médií o údajných hackerských útocích, vážně poškozuje vzájemné vztahy,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Myslím, že Moskva neměla dobrý den. Je to těžké pochybení, přehmat. To, co se stalo, je zároveň velmi vážné. A není možné to popřít.
Mark Rutte
premiér Nizozemska

„Podle mě existuje nějaký zkoordinovaný plán, který má udržovat téma ruské hrozby. V tomto plánu jsou určité mezery, které je potřeba vyplnit informacemi. Za tím účelem se ze šuplíků vytahují příběhy z minulosti, které nejsou prokázané a na které Rusku nedávají možnost reagovat,“ konstatoval šéf zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov. 

Nizozemsko ve čtvrtek oznámilo, že v dubnu po rozkrytí nepřátelské operace na svém území vyhostilo čtyři ruské agenty.  

OPCW mimo jiné letos analyzovala látku použitou při březnové otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. Nizozemsko už v polovině září uvedlo, že na jaře zadrželo a vypovědělo dva ruské agenty kvůli špionáži namířené proti švýcarské laboratoři, která také armádní jed novičok testovala.

V případě Skripalových travičů i agentů odhalených teď jsou tu neuvěřitelné lapsy. Autoritářský režim (v Rusku), kde musí všichni poslouchat, jako by nebyl schopen plodit profesionály.
Libor Dvořák
komentátor Českého rozhlasu Plus

Účelový krok Západu, tvrdí Rusko

Podle ruského ministerstva mají obvinění, která zaznívají z Amsterdamu, připravit půdu pro rozhodnutí OPCW nakloněná vůli Západu. Organizace má příští týden jednat o vytvoření nového mechanismu pro vyhledávání viníků odpovědných za používání chemických zbraní. Rusko takový postup označuje za protiprávní.

Skutečnost, že Nizozemsko spojuje údajné ruské kybernetické útoky i s vyšetřováním katastrofy dopravního letounu nad Ukrajinou v roce 2014, svědčí o tom, že Amsterdam nemá jak odpovědět na ruskou verzi událostí, která ze zkázy letadla viní Kyjev, podotklo ruské ministerstvo.

O hackerských aktivitách Ruska je přesvědčená i německá vláda

S Nizozemským obviněním Ruska se ztotožňuje také německá vláda. Její mluvčí Steffen Seibert v pátek uvedl, že si je Německo téměř jisté, že Rusko stojí za sérií hackerských útoků ve světě. 

„Také spolková vláda s pravděpodobností hraničící s jistotou vychází z toho, že za kampaní APT28 je ruská vojenská rozvědka GRU,“ řekl Seibert s odkazem na hackerskou skupinu, které se přičítá odpovědnost za útoky na datové sítě německých úřadů a institucí včetně Spolkového sněmu.  

„Toto hodnocení spočívá na celkově velmi dobrých vlastních faktech a zdrojích,“ dodal s tím, že vláda má podle něj plnou důvěru také v obdobná tvrzení britských a nizozemských úřadů. 

„Co nejostřeji odsuzujeme takové útoky na mezinárodní organizace a na zařízení našich spojenců. A vyzýváme Rusko, aby dostálo své odpovědnosti a od takového počínání upustilo,“ řekl Seibert. 

Na ruské hackery si posvítili také ve Washingtonu

Z kyberútoků viní Rusko i Velká Británie nebo Spojené státy, které už začaly stíhat sedm ruských agentů. Skupina se údajně pokusila napadnout americkou společnost Westinghouse Electric sídlící v Pensylvánii, jež se zabývá využitím jaderné energie. Útok ale zřejmě nebyl úspěšný. Stála za ním údajně kybernetická jednotka GRU. 

Tři z Rusů podle ministerstva spravedlnosti už dříve obvinil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který pátrá po ruských pokusech o vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Jejich jména figurují i v seznamu podezřelých z hackerského útoku proti serveru americké Demokratické strany. Nová obvinění ale údajně s těmito kauzami nesouvisejí.

8 minut
Komentátor ČRo Plus Dvořák: Slídění je znakem slabosti Ruska
Zdroj: ČT24

Rusko veškerá obvinění popírá a reagovalo na ně obviněním Američanů, že v Gruzii provozovali tajnou laboratoř pro testování chemických preparátů na lidech, kde v důsledku pokusů zemřelo přes sedmdesát lidí.

Údajně mělo jít o celou síť laboratoří. „Výběr míst pro tato zařízení není náhodný, mnohá z nich jsou umístěna blízko hranic s Ruskem a Čínou a představují pro tyto země stále nebezpečí,“ tvrdí velitel ruských vojsk radiační, chemické a biologické ochrany Igor Kirillov.

Pentagon vzápětí ruské informace odmítl s tím, že jde o další falešná obvinění v rámci dezinformační kampaně.

4 minuty
Dolanský: Důkazy nemohou být přesvědčivější, Nizozemci chytili agenty při činu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 1 mminutou

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 3 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Humanitární krize v Súdánu se prohlubuje

Povstalecké Jednotky rychlé podpory v Súdánu se nevzdávají. Na konci března se sice stáhly z metropole Chartúmu, přesně dva roky od vypuknutí nové fáze občanské války ale oznámily, že dostaly pod kontrolu tábor čítající sedm tisíc uprchlíků v Dárfúru. Podle OSN už při bojích zemřelo nejméně sto civilistů. Jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě se tak nadále prohlubuje. Špatná situace panuje zejména ve frontových oblastech, kde podvýživou trpí desítky tisíc dětí.
před 10 hhodinami

Meta je u soudu, může přijít o WhatsApp a Instagram

Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...