Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit oznámil, že premiéra Benjamina Netanjahua obviní z korupce a podvodu. Formálně ale premiér zřejmě nebude obviněn před dubnovými parlamentními volbami, prokurátor ho podle obvyklé právní praxe ještě vyslechne. Netanjahu obvinění odmítá a označuje je za „politicky motivovaná“. A zatímco pravicové strany premiéra podpořily, levice ho vyzvala k odstoupení.
Prokurátor obviní izraelského premiéra Netanjahua z korupce a podvodu
„Nátlak levice zapracoval,“ uvedl Netanjahu v projevu vysílaném v televizi. Načasování oznámení šest týdnů před parlamentními volbami označil za skandální a své politické oponenty obvinil, že vůči němu vedou „bezprecedentní hon na čarodějnice“. Uvedl také, že v úřadu premiéra hodlá zůstat ještě „mnoho let“.
Za politickou perzekuci označila oznámení prokurátora i Netanjahuova strana Likud. Její advokáti se snažili oznámení o obvinění zabránit s tím, že zveřejnění takové informace krátce před volbami je „bezprecedentním zasahováním“ do demokratického procesu a že to ovlivní volby. Soud ale jejich stížnost odmítl.
Netanjahu dělá zemi ostudu, tvrdí opozice
Netanjahua podpořily i další pravicové strany. Naopak lídr Strany práce Avi Gabbaj vyzval premiéra k rezignaci. „Netanjahu ničí všechno, jen aby se zachránil. Izraelci nechtějí zkorumpované vedení. Premiér dělá ostudu lidem i zemi. Netanjahu, podej demisi,“ vyzývá Gabbaj.
Podle komentáře deníku Haarec se situace Netanjahua z právního hlediska nezměnila, řada médií se ale shoduje v tom, že oznámení o obvinění zamíchá před volbami plánovanými na 9. dubna kartami.
Média o Netanjahuovi psala pozitivně. Zadarmo to nebylo
Prokurátor Mandelblit chce premiéra obvinit z úplatkářství a zneužití důvěry v kauze nazvané případ 4000 a v dalších dvou kauzách (označovaných jako případ 1000 a případ 2000) má být obviněn z podvodu a zneužití důvěry.
Kauza zvaná případ 4000 se týká telekomunikační firmy Bezeq, jejíž společnost Walla! provozuje stejnojmenný zpravodajský server. Podle policie, která zakládá své tvrzení na výpovědích šesti desítek lidí, existují důkazy, že Netanjahu přijal úplatky a několik let ovlivňoval zprávy o sobě na serveru Walla!
Další dvě kauzy se týkají přijetí darů od premiérových přátel-miliardářů a jedna z nich rovněž ovlivňování novin tak, aby o premiérovi psaly pozitivně. Netanjahu tvrdí, že nešlo o korupci, protože nebyly předávány peníze. Podle policie byly v některých případech ve hře cenné dary a dalších výhody.
Pokud by byl Netanjahu obviněn v premiérském úřadu, bylo by to podle místních médií poprvé v izraelské historii. Deník The Times of Israel připomněl kauzu premiéra Ehuda Olmerta (2006–2009), který byl rovněž obviněn z korupce, formálně ale až poté, kdy už nebyl premiérem. Oznámení prokurátora o obvinění ale tehdy také přišlo, když byl ještě v úřadu. Olmert si odpykal ve vězení necelých 17 měsíců, propuštěn byl předčasně v červenci 2017.