Profesoři po 122 letech konečně dočetli masožravky

Sydney – Po dlouhých 122 letech se do knihovny Camden v australském Sydney vrátila vypůjčená kniha. Vzácné první vydání svazku Masožravé rostliny od Charlese Darwina mělo razítko o datu vypůjčení 30. ledna 1889. Mezitím prošlo rukama různých majitelů, většinou veterinářů, kteří si jej předávali jako dárek. Jako poslední daroval knihu Sydneyské univerzitě její penzionovaný profesor Ron Hyne, když se v květnu stěhoval. Až v univerzitní knihovně přišli na to, že jde o knihu z knihovny.

Vedoucí camdenské knihovny Kathryn Baget-Juleffová byla podle informací místního tisku tak nadšená z návratu knihy, že nevyžadovala ani zaplacení pokuty. Ta by se podle jejího odhadu za více než století teoreticky vyšplhala na 35 tisíc australských dolarů (asi 625 tisíc korun). „Už jsem slyšela o knihách, které byly vráceny po 50 letech, ale ještě nikdy o takových, které by zmizely na více než sto let,“ uvedla knihovnice.

Kniha byla vypůjčena o několik měsíců dříve, než například slavnostně otevřeli pro veřejnost Eiffelovu věž nebo než se narodil Adolf Hitler.