Haag - Oproti plánu dnes před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu nezačal proces s dalším obviněným z válečných zločinů. Bývalý bosenskosrbský generál Zdravko Tolimir, zvaný chemický Tolimir, byl do svého dopadení na seznamu hledaných válečných zločinců na třetím místě. Čelí žalobě z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Podle obžaloby se stejně jako Radovan Karadžić a Ratko Mladić podílel na srebrenickém masakru v roce 1995. Bosenskosrbské jednotky tehdy zavraždily téměř osm tisíc Muslimů. Tolimirovi hrozí doživotí, on sám ale jakoukoliv vinu popírá.
Proces s chemickým Tolimirem zatím nezačal
Tolimir byl během válečných let 1992-1995 nejbližším spolupracovníkem generála Mladiče. Vedl výzvědnou a bezpečnostní službu a důvěrné informace předával přímo Mladičovi. Po válce mu také pomáhal se ukrývat a unikat spravedlnosti. Na konci 90. let Tolimir ještě stihnul politickou kariéru - dělal poradce tehdejší srbské prezidentce Biljaně Plavšičové. Poté odešel z armády.
Přezdívku „Chemický Tolimir“ si generál vysloužil, když žádal Mladiče, zda by na kolony bosenských uprchlíků mohl zaútočit chemickými zbraněmi. V roce 2005 ho ICTY obvinil z válečných zločinů, srbská policie ho zatkla o dva roky později.
Vuk Jeremič, srbský ministr zahraničí:
„Naše spolupráce s tribunálem vydrží až do konce. Jsme odhodlaní chytit i posledního podezřelého na útěku, který má být postaven před soud.“
Evropská unie spolupráci Srbska a mezinárodního tribunálu oceňuje a pomalu zemi otevírá cestu do unie. O plném členství ale může být řeč jen tehdy, až budou dopadeni i zbývající uprchlíci, které Srbsko podle mnohých kryje. Kromě vůdce chorvatských Srbů Gorana Hadžiče je to právě ještě Mladić. Vyšetřovatelé věří, že k dopadení by jim mohl pomoct Tolimir. Podle obžaloby totiž Mladiče dlouhá léta pomohl ukrývat.