Příběh Aichy: Nizozemka vyrvala dceru ze spárů islamistů

Amsterdam - Nizozemsko žije kauzou mladé Aichy, která se vydala do Sýrie, aby se provdala za islamistického bojovníka. Její matka Monique osobně dostala své dítě zpět do vlasti. Dívka ale hned po příletu putovala do vazby a na samotku. Pokud ji soud usvědčí z podpory terorismu, hrozí jí až třicet let za mřížemi.

Matka, která vyrvala svou dceru ze spárů islamistických radikálů v Sýrii, ji teď možná dlouho bude vídat jen ve vězení. Devatenáctiletá Aicha nedávno konvertovala k islámu a vyrazila do města Rakká, které ovládl Islámský stát, aby se provdala za jednoho z bojovníků. Ještě nedávno Monique prožívala noční můru. „Žiju na cigaretách a na kafi, spím pár hodin, obvykle jen k ránu. Když usnu, slyším, jak mě volá,“ tvrdila. 

Aicha je jednou z mála teenagerů z Evropy, která v uplynulých měsících IS propadla. Některé dívky a ženy tam odjely z ideologických důvodů, jiné se stejně jako Nizozemka chtěly provdat. Holandská média uvádějí, že Aicha opustila Nizozemsko v únoru, aby si vzala Omara Yilmaze, nizozemsko-tureckého pilota, který kdysi sloužil v nizozemské armádě.

Odešel, když se nedostal do speciální jednotky. V Sýrii pak našel nový život. Aicha ho našla přes internet. „Říkala mi: Podívej se na něj. Tohle a tamto, tohle dělá. Viděla ho jako nějakého Robina Hooda,“ uvedla matka.

Omar Yilmaz, nizozemský džihádista v Sýrii:

„Přijel jsem do Sýrie jen pro Sýrii. Nepřijel jsem do Sýrie, abych se učil vyrábět bomby a vrátil se.“ 

Yilmaz sám sebe popisuje jako humanitárního pracovníka na částečný úvazek, ale také trenéra a bojovníka. Není jasné, za koho bojuje. Britské BBC potvrdil, že se oženil s mladou nizozemskou dívkou, když zemřel jiný bojovník, který pro ni byl určen. „Nefungovalo to, rozešli jsme se. Ona odešla a já šel svou cestou,“ řekl. Aicha pak zavolala domů o pomoc.

Matka mladé Nizozemky, která se vydala do Sýrie
Zdroj: ISIFA, ČT24

Bohumil Vostal, zpravodaj ČT

„Ukazuje se, že to není žádná černobílá záležitost. Mladí lidé, kteří odcházejí do Sýrie, neodcházejí kvůli tomu, že by ve svých rodinách trpěli nebo by se o ně rodiny nestarali. Je za tím spíš touha po dobrodružství, touha žít jiný život, najít jiný smysl života. Je to ale bezpečnostní hrozba. Nedávno se zjistilo, že 55 procent Francouzů, kteří se připojí k islamistům, nemají nic společného s arabským světem, jsou to často konvertité z ateistických bohatých rodin. Devadesát procent z nich se rekrutovalo přes internet. Jde asi o tisíc mladých Francouzů.“

Monique se vypravila na tureckou-syrskou hranici, aby svou dceru zachránila a odvezla domů, přestože jí to vláda nedoporučila. Jestli se s Aichou setkala na hranici nebo se vydala až na syrské území, se zatím neví. 

Monique přitom není první rodič, který se vydal do Sýrie pro své dítě. Velmi podobnou cestu má za sebou i Belgičan Dmitri Bontnick. Jeho syn konvertoval kvůli dívce a pak odjel do Sýrie. Otec mu přivezl pas a přes Turecko ho dostal domů. „Zmlátili mě, skoro zabili, svlékli mě, dali mi kápi. Podezřívali mě, že jsem agent CIA, nakonec mi ale uvěřili a nechali mě jít. A jejich lídr nechal mého syna dobrovolně odejít,“ vzpomíná Bontnick.

Dmitriho syn také skončil ve vazbě. Stejně jako Aicha je podezřelý z členství v teroristické organizaci. Tito dva jsou jen vrchol ledovce. Třeba Dmitri byl v Sýrii zachraňovat mladé lidi nejméně čtyřikrát. Tvrdí, že ho o pomoc prosí zoufalí rodiče z celého světa.

Mladá Nizozemka se provdala za islamistu, matka ji zachránila (zdroj: ČT24)
Vydáno pod