Oporonza (Nigérie) - Poslední významný povstalecký vůdce v ropné oblasti delty Nigeru nazývaný Tompolo složil v neděli zbraně. Udělal to výměnou za amnestii. V sobotu totéž učinili jiní dva prominentní nigerijští rebelové. Nabídka amnestie totiž měla vypršet o nedělní půlnoci. V této oblasti se nacházejí bohatá naleziště ropy a zemního plynu, současně je ale jedním z nejchudších míst západoafrické Nigérie. Různé povstalecké skupiny si útoky na zahraniční těžební zařízení snažily vymoci větší podíl na ziscích ze zdejšího surovinového bohatství.
Prezidentskou amnestii využil v Nigérii další vůdce povstalců
Nabídku amnestie oznámil nigerijský prezident Umaru Yar'Adua letos 25. června a v platnost vstoupila 6. srpna. Výměnou za složení zbraní vláda povstalcům nabídla finanční příspěvky, vzdělávání a pracovní kurzy pro bývalé bojovníky. Jako první návrhu využili dva předáci rebelů Ateke Tom a Farah Dagogo. Tom však varoval, že útoky začnou nanovo, pokud úřady nesplní sliby rozvoje delty.
O den později vzor svých kolegů následoval vůdce Tompolo, jehož komanda stála za řadou útoků na ropný průmysl v západní části delty. Nigerijskému ministru obrany Godwinu Abbeovi předal odpalovače raket, kulomety a výbušniny v povstaleckém táboře Oporonza.
„To, že Tompolo a jeho skupina složili zbraně, je akt vlastenectví,“ prohlásil Abbe. „Nyní je čas na nás, abychom si sedli a našli řešení pro to, co vedlo ke krizím v tomto regionu. Dnešek znamená začátek pro rozvoj delty Nigeru,“ dodal ministr.
Zahraniční média nicméně upozorňují, že současný mírový proces v oblasti je neprůhledný a povstalecké skupiny pravděpodobně neodevzdaly úřadům všechny své zbraně. Otázkou také zůstává, co bude s tisíci bývalými bojovníky. Někteří prý tvrdí, že budou v útocích pokračovat, na místo starých vůdců prý nastoupí noví.
Povstalci se chopili zbraní v roce 2006. Nelíbilo se jim, že obyvatelé delty Nigeru nemají z ohromných ropných výnosů téměř nic. Nigérie je přitom osmý největší vývozce ropy na světě. Kvůli ozbrojeným útokům v posledních letech ale jely těžební práce jen zhruba na dvě třetiny svých možností.