Přelomový soudní proces: Řetězec Kik se bude zpovídat kvůli požáru textilky v Karáčí

Přelomový proces kvůli požáru textilky (zdroj: ČT24)

Německý soud bude prvně v historii zpovídat zástupce místního koncernu kvůli událostem za hranicemi. Před tribunálem v Dortmundu stane oděvní diskont Kik obviněný z podílu na jednom z nejhorších průmyslových neštěstí v dějinách Pákistánu. Při požáru textilní továrny v Karáčí před čtyřmi lety zemřelo 260 lidí.

Bezpečnostní opatření se v textilce dodržovala jen na papíře, budova neměla únikové východy a v oknech byly mříže. Lidé se v okamžiku požáru ocitli v pasti - oheň se rychle šířil přes hromady látek a chemikálie.

„Zadavatel musí vědět, co se děje v celém dodavatelském řetězci. Jaké jsou v něm pracovní podmínky. To je zodpovědnost značky, to je ten hlavní hráč,“ říká Farhat Fátimová z pákistánského institutu práce.

Mezi zadavateli byl i německý řetězec s levným oblečením Kik. Rodinám obětí zaplatil jednorázovou částku milion dolarů. Pozůstalí ale žádají dlouhodobé odškodnění jako kompenzaci za ztrátu často jediného příjmu rodiny.

Německý řetězec Kik
Zdroj: ČT24

„Dlouhodobé odškodnění může být výstraha pro ostatní firmy a zabránit dalším podobným neštěstím,“ říká Šahída Parvínová, která při požáru přišla o manžela. Odjela z Pákistánu do Německa, aby tu se svým příběhem seznámila co nejvíc lidí.

Proces bude cesta neprobádaným územím. Zatím nikdo se v Německu nepokusil před soudem vyjasnit, jestli je místní firma zodpovědná za pracovní podmínky u dodavatele v zahraničí.

Řetězec, kterému jde o peníze i pověst, každopádně spor na domácí půdě vyhlíží pozitivně „Vítáme, že tento velmi komplexní případ bude podroben zevrubné právní kontrole,“ uvedla společnost v prohlášení.

Šahída Parvínová si od soudu slibuje peníze na lepší vzdělání pro své syny. Aby nemuseli pracovat za podmínek, které se podle ní ani po smrti jejich otce příliš nezlepšily.

Vydáno pod