Předseda srílanského parlamentu přijal rezignaci uprchlého prezidenta

Předseda srílanského parlamentu oznámil, že přijal rezignaci prezidenta Gotabaje Radžapaksy poté, co ověřil pravost Radžapaksova rezignačního dopisu. Ten byl ve čtvrtek na Srí Lanku doručen letecky ze Singapuru, kam Radžapaska uprchl. Premiér Ranil Vikremesinghe složil přísahu a do zvolení nové hlavy státu bude úřadujícím prezidentem. Parlament má nového prezidenta zvolit 20. července.

„Od tohoto okamžiku přikročíme k ústavnímu jmenování nového prezidenta,“ uvedl předseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena. Parlament se podle něj sejde v sobotu, aby zahájil proces volby nové hlavy státu.

Podle oznámení Abejvardenova úřadu parlament prezidenta zvolí 20. července. Kandidatury zákonodárný sbor přijme 19. července a následující den budou poslanci hlasovat.

Vládní Lidová strana Srí Lanky (SLPP) oznámila, že jejím kandidátem bude premiér Vikremesinghe. Demonstranti, kteří v minulých týdnech protestovali proti ekonomickým problémům přitom požadovali odstoupení nejen prezidenta, ale i premiéra. Při jedné demonstraci podpálili rezidenci předsedy vlády, ale Vikremesinghe v ní nebyl.

Radžapaksa kvůli rozsáhlým protestům proti své vládě uprchl ve středu ze země a po zastávce na Maledivách ve čtvrtek přistál v Singapuru.

Srílanský nejvyšší soud v pátek zakázal ze země vycestovat prezidentovým bratrům Mahindovi a Basilovi, kteří zastávali posty předsedy vlády a ministra financí. Zákaz platí do 28. července a byl vydán i dalším třem vysokým představitelům, mezi nimiž jsou dva bývalí guvernéři centrální banky.

Demonstrace na Srí Lance začaly v dubnu, situace se vyostřila v posledním týdnu. Ostrovní země, kde žije 22 milionů obyvatel, se potýká s nedostatkem deviz, kvůli kterému má problém zaplatit dovoz paliv, potravin a léků. Lidé měsíce čelí rostoucí inflaci a výpadkům v dodávkách energie.

Podle demonstrantů Radžapaksa spolu se svou vlivnou politickou rodinou roky odčerpával peníze za státní kasy. Demonstranti jeho vládu zároveň vinili z toho, že urychlila ekonomický úpadek země. Rodina obvinění z korupce popírá, ale Radžapaksa připustil, že některá jeho opatření ke krizi přispěla, píše agentura AP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko, Ukrajina a Turecko jednají v Istanbulu

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Jednání předcházely dopolední rozhovory zástupců Ukrajiny, Spojených států a Turecka. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, tu ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij. Ještě před ranním jednáním se vysocí představitelé napadené země setkali se západními partnery.
09:54AktualizovánoPrávě teď

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 13 mminutami

Hlas Ameriky propustí asi třetinu zaměstnanců, píší média

Americká veřejnoprávní rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA), která se soudí s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, se rozloučí se stovkami smluvních zaměstnanců, píší o tom deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP). Listy uvádějí, že propouštění se dotkne pěti až šesti set spolupracovníků stanice. Podle WP jim smlouvy končí k 30. květnu.
před 39 mminutami

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů nejméně 69 lidí

Nejméně 69 lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, píší agentury s odvoláním na tamní zdravotníky a civilní obranu. Pátrací a záchranné akce v sutinách budov pokračují a předpokládá se, že počet obětí ještě vzroste. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
11:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Thajská policie obvinila 17 lidí kvůli pádu výškové budovy při zemětřesení

V souvislosti se zřícením výškové budovy v Bangkoku během březnového zemětřesení thajská policie obvinila stavebního magnáta a dalších šestnáct lidí. Informuje o tom agentura AP. Neštěstí si vyžádalo 92 mrtvých.
před 1 hhodinou

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 2 hhodinami

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 3 hhodinami

Sankce, které srazí Putina na kolena, jsou v nedohlednu, říká historik

Je složité si představit scénář, který by umožnil Ukrajincům vyhnat Rusy ze všech či většiny okupovaných území, míní britský historik, spisovatel a profesor na University College London Mark Galeotti. Podle něj se zároveň nebude jednat o evropské vojáky, kteří v případě příměří Ukrajinu zabezpečí. Na přednášce na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze hovořil i o tom, že sankce proti Rusku nedokáží srazit tamní ekonomiku v rámci několika měsíců a je potřeba je obnovovat.
před 3 hhodinami
Načítání...