Předseda srílanského parlamentu oznámil, že přijal rezignaci prezidenta Gotabaje Radžapaksy poté, co ověřil pravost Radžapaksova rezignačního dopisu. Ten byl ve čtvrtek na Srí Lanku doručen letecky ze Singapuru, kam Radžapaska uprchl. Premiér Ranil Vikremesinghe složil přísahu a do zvolení nové hlavy státu bude úřadujícím prezidentem. Parlament má nového prezidenta zvolit 20. července.
Předseda srílanského parlamentu přijal rezignaci uprchlého prezidenta
„Od tohoto okamžiku přikročíme k ústavnímu jmenování nového prezidenta,“ uvedl předseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena. Parlament se podle něj sejde v sobotu, aby zahájil proces volby nové hlavy státu.
Podle oznámení Abejvardenova úřadu parlament prezidenta zvolí 20. července. Kandidatury zákonodárný sbor přijme 19. července a následující den budou poslanci hlasovat.
Vládní Lidová strana Srí Lanky (SLPP) oznámila, že jejím kandidátem bude premiér Vikremesinghe. Demonstranti, kteří v minulých týdnech protestovali proti ekonomickým problémům přitom požadovali odstoupení nejen prezidenta, ale i premiéra. Při jedné demonstraci podpálili rezidenci předsedy vlády, ale Vikremesinghe v ní nebyl.
Radžapaksa kvůli rozsáhlým protestům proti své vládě uprchl ve středu ze země a po zastávce na Maledivách ve čtvrtek přistál v Singapuru.
Srílanský nejvyšší soud v pátek zakázal ze země vycestovat prezidentovým bratrům Mahindovi a Basilovi, kteří zastávali posty předsedy vlády a ministra financí. Zákaz platí do 28. července a byl vydán i dalším třem vysokým představitelům, mezi nimiž jsou dva bývalí guvernéři centrální banky.
Demonstrace na Srí Lance začaly v dubnu, situace se vyostřila v posledním týdnu. Ostrovní země, kde žije 22 milionů obyvatel, se potýká s nedostatkem deviz, kvůli kterému má problém zaplatit dovoz paliv, potravin a léků. Lidé měsíce čelí rostoucí inflaci a výpadkům v dodávkách energie.
Podle demonstrantů Radžapaksa spolu se svou vlivnou politickou rodinou roky odčerpával peníze za státní kasy. Demonstranti jeho vládu zároveň vinili z toho, že urychlila ekonomický úpadek země. Rodina obvinění z korupce popírá, ale Radžapaksa připustil, že některá jeho opatření ke krizi přispěla, píše agentura AP.