Před dvěma měsíci se Cherson zbavil ruské okupace. Ostřelování města ale pokračuje dál

V Chersonu zavládla 11. listopadu 2022 radost. Po osmi měsících pod okupační správou se město vrátilo zpět Ukrajincům a zatímco ruské jednotky se stahovaly až v chaotickém spěchu, ukrajinská armáda postupovala mnohem rychleji než sama v předchozích zprávách z fronty předpokládala. Lidé vyšli do ulic a vítali první ukrajinské vojáky. Od té doby však zažívají dny plné ostřelování a hrůzných zážitků, protože Rusové se opevnili na levém břehu Dněpru a mají město stále na dostřel.

Souseda Tamary nedávno zabila ruská střela. „Byl s přáteli poblíž obchodu a spadla tam raketa. Jeden z nich upadl, druhý byl zraněn, jemu to utrhlo hlavu,“ řekla reportérovi Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. 

Považuje to za mstu Rusů. „Jen se mstí, protože Cherson zajali a pak ho ztratili“. 

Město padlo do ruských rukou krátce po zahájení loňské invaze. Rusové ho drželi osm měsíců. Cherson, ležící na západním břehu Dněpru poblíž ústí do Černého moře, byl prvním větším městem, kterého se Rusové zmocnili. A podle ukrajinských zdrojů také jediným oblastním městem, které okupační síly ovládly. 

Onoho 11. listopadu začali lidé hned odstraňovat ruské symboly a připomínky okupace. Jedno video, které sdílel i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, ukazovalo obyvatele, kteří strhávají propagandistický billboard s mladou dívkou držící ruskou vlajku, na níž stojí: „Rusko je tu navždy.“

Korabel je jedna ze čtvrtí Chersonu. Nachází se na říční deltě jižně od vlastního města. Žije zde také Ihor, který stejně jako Tamara požádal novináře, aby uváděli jen jeho křestní jméno. I on hovoří o obětech ruské palby, které znal. 

„Jaký protiletecký kryt vás zachrání, když vzdálenost od levého břehu k pravému břehu je jen dva až tři kilometry? Nemáme tady ani protileteckou sirénu,“ řekl. „Když střílejí, je lepší zůstat doma, než utíkat pryč.“

Útoky už zabily v Chersonu a okolních čtvrtích desítky civilistů, uvedli oficiální činitelé.

Pod neustálou palbou

Ukrajinská tisková agentura Ukrinform ve čtvrtek sdělila, že jen za tento den ostřelovala ruská armáda území Chersonské oblasti jednačtyřicetkrát a zranila čtyři lidi. „Zahájili palbu z děl, salvových raketometů, minometů a tanků,“ uvedl na Telegramu vedoucí Chersonské oblastní vojenské správy Jaroslav Januševyč. Samotný Cherson byl podle něj zasažen devětkrát, cílem byly obytné čtvrti.

Šestnáct lidí bylo zabito a více než šedesát zraněno také ve chvíli, kdy Rusové 24. prosince spustili intenzivní dělostřelecké ostřelování centra města. V prvních hodinách 1. ledna pak ruské síly podle ukrajinských představitelů vypálily asi sedm granátů na Chersonskou dětskou nemocnici. Nebyly hlášeny žádné oběti, ale desítky dětí, rodičů a zaměstnanců musely být evakuovány. Po útoku obvinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ruské síly, že „zabíjejí kvůli zastrašování a potěšení“.

Podobné zprávy přicházejí z Chersonské oblasti či přímo z Chersonu každý den. 

Život v nuzných podmínkách

Právě v již zmíném Korabelu je situace zvlášť zoufalá, a to nejen kvůli častému ostřelování. Podle chersonské městské rady zde mnoho domů nemá elektřinu, topení ani vodu. Veřejná doprava byla pozastavena a práce dobrovolníků se stala životu nebezpečnou kvůli časté palbě.

Chersonské úřady proto vyzvaly obyvatele k evakuaci. Jen málo z nich ale o odchodu uvažuje. Ti, kteří se rozhodli zůstat, často uvádějí, že nemají dostatek peněz na bydlení někde jinde. Mnozí také nejsou ochotní opustit své domovy.  

„Není tu světlo, voda ani teplo, ale lidé žijí své životy a chtějí v tom pokračovat, protože tohle je jejich domov, nechtějí ho opustit,“ řekla Teťjana, jedna z obyvatelek. Jako penzistka tvrdí, že tu vystačí s  měsíčním důchodem kolem 68 dolarů (zhruba patnáct set korun).

Další obyvatelka Korabelu, Ljudmila, má rozbitá okna pokrytá fólií, aby ji chránila před zimním chladem. Také balkon nese stopy střel. Říká, že nemůže spát, ale nehodlá odejít. Nejméně sedm tisíc lidí se rozhodlo zůstat, napsal koncem prosince server Euronews.

Viktor Tocký, který vede okresní bytové družstvo, říká, že nejpalčivějším problémem obyvatel Korabelu je nedostatek stavebních materiálů. Chybí plastové fólie nebo překližky na okna, které by umožnily opravy škod způsobených ostřelováním.

Napjatá situace

Halyna Luhová, která stojí v čele vojenské správy města, situaci ve čtvrti popisuje jako „velmi napjatou.“ Mnoho obyvatel podle ní ani nechce otevřít dveře sociálním pracovníkům. „Stojí za dveřmi a říkají, že nikam nejdou, a žádají nás, abychom jim přinesli humanitární pomoc,“ řekla Luhová. Podmínky pro život zhoršuje i to, že rozvodnu tepla pro celý okres nedávno zasáhly ruské rakety. Neustálé ostřelování pak dělníkům znemožňuje opravu.

Podle Luhové městské úřady otevřely dočasné přístřešky, kde se obyvatelé, kteří se odmítají evakuovat, mohou ohřát a nabít mobilní telefony nebo přenosné baterie. Ale i to je velmi riskantní. Při nedávné návštěvě, řekla Luhová, došlo k explozi poblíž jejího auta. „Nevěděli jsme, kam utéct,“ řekla. „To se stává pořád. A je to tak nečekané. Na minometnou či dělostřeleckou palbu nemáte čas reagovat,“ dodala. 

Z Chersonu samotného však evakuace obyvatel pokračuje, uvedla stanice BBC News. Jednak vlaky, což organizuje ukrajinská vláda, jednak vlastními auty. Tato vlna zesílila zejména po ostřelování města koncem prosince. „Už to nevydržíme. Ostřelování je tak intenzivní. Celou dobu jsme tam zůstali a mysleli si, že to přejde a že budeme mít štěstí. Ale dům vedle našeho zasáhla střela a také dům mého otce byl ostřelován,“ řekla Iryna Antoněnková BBC. 

Lov na kolaboranty

V Chersonu také pokračuje odhalování lidí, kteří spolupracovali s Rusy během okupace města. Nedávno zde agenti ukrajinské tajné sluby (SBU) například zadrželi místního obyvatele, který se účastnil represivních nájezdů Rusů proti členům místního hnutí odporu.

Tiskové oddělení SBU k tomu uvedlo, že „podezřelý podporoval ruské okupanty, protože se dobrovolně přihlásil, že jim pomůže“. Za to mu byla nabídnuta pozice v odboru ministerstva vnitra pro město Cherson. Tam dobrovolně souhlasil, že se připojí k „samostatnému praporu hlídkové služby Ruské federace“. Dostal pak zbraň a ruskou uniformu.

„Mezi hlavní úkoly, které kolaborant plnil, patřila ostraha zabraných administrativních budov, do kterých Rusové umístili své úřady,“ uvedla tisková zpráva SBU. Podle ní se rovněž účastnil represivních razií proti členům hnutí odporu, nezákonně zadržoval ukrajinské vlastence a posílal je do táborů smrti. Po osvobození Chersonu se prý snažil ukrýt ve městě, aby se vyhnul spravedlnosti. Agenti SBU později našli mužův služební průkaz vydaný Rusy i další důkazy o jeho trestné činnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 5 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 8 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 9 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 12 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...