Ruský prezident Vladimir Putin povolal vojáky k hašení rozsáhlých lesních požárů na Sibiři. Rozhodl o tom poté, co mu situaci popsal ministr pro mimořádné situace Jevgenij Ziničev. Úkolu se má zhostit skupina vojsk v Irkutské oblasti, píše agentura Interfax. Do středy plameny zničily už asi tři miliony hektarů lesa, což odpovídá necelé polovině rozlohy Česka, a dále se šíří.
Požáry sibiřských lesů bude hasit armáda
Hasiči a další pracovníci ministerstva pro mimořádné situace bojují se 147 ohnisky. Další tři stovky požárů zuří v těžko dostupných oblastech, a nikdo je nehasí. Podle leteckých jednotek hasičů jich je 321, neohrožují lidská sídla ani hospodářsky významné objekty a náklady na jejich hašení by převýšily předpokládané škody.
Největší plochu oheň zasáhl v Irkutské oblasti, Krasnojarském kraji a Republice Sacha. V prvních dvou jmenovaných subjektech Ruské federace platí výjimečný stav. Ten je částečně zaveden i v Burjatské republice u Bajkalského jezera.
Dým je i v Kazachstánu a v Mongolsku
Na Sibiři zuří lesní požáry každý rok, letos ale dosáhly výjimečných rozměrů. Ohně vyvolané bouřkami bez dešťů a šířené silnými větry za třicetistupňových veder už týdny produkují štiplavý kouř, který pronikl i do vzdálených měst, jako je Tomsk na západní Sibiři a Jekatěrinburg na Uralu. Zaznamenán byl také v Tatarstánu v Povolží.
V neděli dým z lesních požárů pronikl do sousedního Kazachstánu, kde v několika městech, včetně hlavního města Nur-Sultan (někdejší Astana), meteorologové naměřili „znečištění překračující normu“. Dým komplikuje život milionům lidí, je už i na území Mongolska a v úterý zasáhl jeho hlavní město Ulánbátar.
Americká televize CBS ve středu citovala ze zprávy Světové meteorologické organizace, která varovala před nebývale silnými požáry v Rusku, ale i na Aljašce a v Grónsku. Postupující živel může mít dlouhodobý dopad na klimatické změny a urychlit oteplování, podle meteorologů může i zesílit tání ledovců.