Povodně v Polsku mají první oběť, Dunaj na Slovensku stále stoupá

Varšava/Bratislava - Záplavy v Polsku si vyžádaly první oběť. V obci Ropczyce na jihovýchodě země zahynul muž v rozvodněné místní řece. Na Slovensku stoupaly vody Dunaje i Moravy, v bratislavské čtvrti Děvín zalila voda pobřežní ulici a parkoviště pod hradem. Pro západní Slovensko byl vyhlášen druhý stupeň povodňové výstrahy. V Rakousku se situace uklidňuje. Voda opadá a pokračují odklízecí práce.

V Polsku hasiči přes noc evakuovali několik rodin z vesnic na jihu země. Řada komunikací je neprůjezdných. Povodně si vyžádaly také jednu oběť. Tělo našli lidé v rozvodněné řece ve městě Ropczyce na jihovýchodě Polska.

„Taková situace tady ještě nebyla, naše vozidla stojí na zatopených silnicích, musíme přes město jezdit motorovými čluny,“ řekl dnes novinářům mluvčí hasičů Boguslaw Drozd.

1 minuta
Reportáž Davida Miřejovského
Zdroj: ČT24


V Podkarpatském vojvodství na jihovýchodě Polska voda zatopila asi 150 domů, strženy byly také dva mosty. Neprůjezdná je silnice k hraničnímu přechodu s Ukrajinou u města Korczowa. Lepší je situace v Dolním Slezsku a v Opolském vojvodství, kde se hladiny řek stabilizovaly.

Pohotovost vyhlásili vodohospodáři na toku Odry. Voda se dostala už i do uhelného dolu Silesia a uzavřeno je nadále nádraží ve městě Czechowice-Dziedzice, přes které jezdí mezinárodní rychlíky z Prahy a Vídně do Krakova. Meteorologové varují, že silné bouře s kroupami mohou zasáhnout jih a východ Polska znovu dnes v noci. Už ve čtvrtek zasáhlo město Mielec tornádo, které strhlo střechy ze sedmi domů.

Do Polska dorazí přívalová vlna z Česka

Voda, která se přihnala do Polska z české strany hranice odřízla od pomoci celé vesnice. Hasiči zachraňovali desítky lidí, kteří se před velkou vodou schovali na střechách. Celé vesnice jsou podmáčené a stovky domů zničené - jejich majitelé přišli o veškerý majetek. Automobily zůstaly pod hladinou - lidé jezdí na loďkách a snaží se zachránit, co se dá. První odhady škod jsou v desítkách milionů korun.

Dunaj na Slovensku pomalu opadává

Na Slovensku stoupal rozvodněný Dunaj v oblasti Děvína i v noci a jeho hladina překročila úroveň osmi metrů. Voda zalila část obce Děvín, větší škody však nezpůsobila. Řeka se rozlila i na petržalském břehu Bratislavy. Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pro západní Slovensko povodňové varování druhého stupně, což znamená velké nebezpečí pro lidské aktivity.

Vysokou vodu zaznamenala řeka Morava na slovenské straně například v Kopčanech, které leží proti moravským Mikulčicím. Voda se z koryta ale nevylila.

Rakousko likviduje škody, velká voda i v Srbsku

Hladiny řek dál klesají v Rakousku. Mnohá místa na jeho severu i východě skončila pod vodou, která nyní pomalu opadává. Stovky hasičů a vojáků, kteří dosud většinou budovali protipovodňové zábrany, tak začaly pracovat na odklízení škod. Nezastavili se ani v noci. Odklízeli například naplavené bahno ze silnic, aby se na nich mohl obnovit provoz. Stejná situace je i v dalších částech Rakouska.

Voda zaplavila i ulice srbského hlavního města. V Bělehradě se dnes lidé brodili vodou. Situace by se mohla ještě zhoršit. Meteorologové totiž hlásí pro příští dny déšť.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Turecku se sešli šéfové diplomacie USA a Ukrajiny. Jednat mají i zástupci Kyjeva a Moskvy

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí, které jsou ve válce od začátku ruské invaze z února roku 2022, bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij.
06:21Aktualizovánopřed 3 mminutami

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 35 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 11 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 12 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...