Postup CIA na Guantánamu bych bez váhání schválil znovu, řekl Cheney

Washington - Výslechy údajných teroristů na základně v Guantánamu, jejichž rozsah a metody zveřejněné nedávno pobouřily světovou veřejnost, přinášely cenné výsledky a byly oprávněné. V rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC to dnes řekl bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Reagoval na obsah zprávy amerického Senátu, která přinesla šokující podrobnosti o krutých postupech amerických vyšetřovatelů.

Díky výslechům získali vyšetřovatelé užitečné informace potřebné pro boj s terorismem, tvrdí Cheney. „Program byl úspěšný, absolutně úspěšný. Bez váhání bych ho schválil znovu. Vyšetřovatele by měli oslavovat a vyznamenat,“ konstatoval. Jeho pohled se tak liší například od současného šéfa CIA Johna Brennana. Podle něj někteří příslušníci zpravodajské služby konali nad rámec vyšetřovacích pravidel, což je prý politováníhodné. I on ale zdůraznil fakt, že tím tajné služby získaly cenné informace. 

Brennan zdůraznil, že nepovolených technik při výsleších použil jen malý počet příslušníků CIA a že „drtivá většina“ příslušníků zapojená do programu výslechů postupovala v souladu s právem a dalšími předpisy. Fakticky také odmítl pojem „mučení“. „Nechávám na jiných, aby pojmenovali tyto aktivity,“ řekl s tím, že se v mnoha rovinách CIA pohybovala v „neznámých vodách“. 

Postup vyšetřovatelů pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) zjistit místo, kde se skrýval bývalý vůdce teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin, kterého americké komando zastřelilo v květnu 2011, řekl dnes Cheney. Podařilo se podle něj také nalézt organizátory útoků na New York a Washington ze září 2001 a odvrátit nové útoky na USA. 

Zprávu o nelidských praktikách na Guantánamu zveřejnil Senát minulé úterý. Američtí vyšetřovatelé podle ní upírali vězňům spánek, ponižovali je a simulovali topení, aniž by získali potřebné informace. Zpráva má 6 000 stran a zahrnuje období let 2002 až 2009. Většina obsahu je tajná, zveřejněno bylo 528 stran.

O kontroverzních metodách výslechů CIA podal v úterý zprávu vyšetřovací výbor amerického Senátu. Podle něj tajná služba mučením příslušníků sítě al-Káida dalece překročila právní hranice a výslechové metody byly mnohem horší, než se vědělo. Svět je zprávou pobouřen, vedení Republikánské strany ji ale kritizovalo a svou práci brání i bývalí šéfové Ústřední zpravodajské služby, kteří senátní zprávu zpochybňují.

Závěrem zprávy je konstatování, že navzdory mučení zajatců během vlády exprezidenta George Bushe mladšího se CIA nepodařilo zmařit všechna následující spiknutí. Bývalí šéfové CIA a republikáni trvají na tom, že brutální výslechy pomohly například vystopovat vůdce al-Káidy Usámu bin Ládina a zmařit mimo jiné atentát na západním pobřeží USA.

Věznice v Guantánamu
Zdroj: ČTK/AP/Charles Dharapak

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času (v neděli nad ránem) najel autem do davu na pouličním festivalu. Na síti X to oznámila policie s tím, že řidiče zadržela. Okolnosti incidentu nejsou známé.
08:04Aktualizovánopřed 10 mminutami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 56 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 10 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 14 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...