Pompeo jednal v KLDR o průběhu denuklearizace. Pchjongjangu se nelíbí jednostranné požadavky USA

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo jednal v Pchjongjangu o časovém rozvrhu, v němž se bude Severní Korea zbavovat jaderných zbraní. Zástupci USA a KLDR se také dohodli na sestavování pracovních skupin, které se budou zabývat „podstatnými věcmi“ včetně ověřování snah o dosažení denuklearizace. KLDR navzdory optimistickým vyjádřením Pompea označila rozhovory za problematické. Obvinila také USA ze vznášení jednostranných požadavků a z používání gangsterských metod.

Pompeo řekl, že značnou část diskuse strávil jednáním o tom, jak KLDR přizná svá jaderná a raketová zařízení, a o časovém rozvrhu, v němž se bude jaderných zbraní zbavovat. „Myslím, že jsme pokročili ve všech částech naší diskuse,“ řekl ministr. Washington doufá, že proces denuklearizace se podaří spustit během příštích dvanácti měsíců.

Jednání s představiteli severokorejského režimu se týkala kromě otázek spojených s denuklearizací také repatriace ostatků amerických vojáků, kteří padli během korejské války v letech 1950–53.

Severokorejská agentura KCNA s odvoláním na nejmenovaného zástupce ministerstva zahraničí KLDR ale uvedla, že USA svými jednostrannými požadavky na denuklearizaci oslabují „pevné odhodlání“ Pchjongjangu téma jaderného programu vyřešit.

Výsledek jednání americké delegace vedené Pompeem agentura označila za „mimořádně problematický“. Američané podle ní trvají na naprosté, ověřitelné a nezvratné denuklearizaci. KLDR ale podle agentury věří, že „nejrychlejší způsob“, jak dosáhnout toho, že z Korejského poloostrova budou odstraněny jaderné zbraně, je dohoda o postupných krocích, jež budou obě strany provádět zároveň.

„Spojené státy dělají fatální chybu, pokud se domnívají, že Korejská lidově demokratická republika musí přijmout požadavky, které odrážejí jejich gangsterského ducha,“ uvedla KCNA.

Pompeo jednal v KLDR o harmonogramu denuklearizace
Zdroj: Andrew Harnik/Reuters

Pokračování singapurského procesu

Rozhovory navazují na dohodu učiněnou mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na summitu v Singapuru. Severní Korea se v červnu zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky.

Prohlášení ze summitu však neuvádí, kdy se Pchjongjang hodlá vzdát atomových zbraní, ani jak tento krok bude možné ověřit. Ačkoli od vrcholné schůzky nepodnikla KLDR žádné jaderné ani raketové zkoušky, satelitní snímky vypovídají o zlepšování infrastruktury v severokorejském jaderném středisku používaném pro zbrojní účely.

Pompeo jednal také s vysokým představitelem severokorejské komunistické strany a bývalým šéfem tajné služby KLDR Kim Jong-čcholem, s nímž dojednával také setkání Trumpa s Kimem. Šéf americké diplomacie bude pokračovat do Tokia, aby informoval japonské a jihokorejské představitele o posunech ve vyjednávání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Speciální vysílání: Trump pošle vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Později Trump zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41AktualizovánoPrávě teď

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 3 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 3 hhodinami

Biden preventivně omilostnil Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil preventivní milosti generálu Marku Milleymu, epidemiologovi Anthonymu Faucimu a členům vyšetřovacího výboru Kongresu a svědkům ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Předpokládá se, že se je snaží ochránit před potenciální „mstou“ nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
13:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
06:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...