Politkovskou zastřelil Čečenec Machmudov, rozhodla porota

Moskva – Opoziční novinářku Annu Politkovskou zavraždil šesti ranami z pistole Čečenec Rustam Machmudov. Takový verdikt vynesla ruská porota. Za organizátory vraždy byli označeni obchodník Lom-Ali Gajtukajev a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Všichni vinu popírají a chtějí se odvolat. Výše trestu zatím není jasná. „Kdo si myslí, že se s rozsudkem spokojíme, je na omylu,“ prohlásil syn zavražděné Ilja Politkovskij.

Porotci se přiklonili k verzi obžaloby. Obvinění svou vinu do poslední chvíle popírali. „Ani já, ani moji bratři jsme nikoho nezavraždili,“ prohlásil Rustam Machmudov.

Podle Obžaloby měl zastřelit kritičku Kremlu v říjnu 2006 v domě, kde bydlela. Hlavním organizátorem byl podle porotců Gajtukajev, který čin zosnoval spolu s Chadžikurbanovem a svými příbuznými, bratry Rustamem, Ibragimem a Džabrailem Machmudovovými. Jen jeden z dvanácti porotců vyslovil názor, že Gajtukajev, původem stejně jako Machmudovové rodilý Čečenec, se činu nedopustil. Jméno objednatele zločinu ale v soudních spisech stále chybí.

Politkovská byla redaktorkou moskevského opozičního listu Novaja gazeta a proslavila se kritickými reportážemi z Čečenska, které se nelíbily ruskému vedení. Vrah ji zastřelil ve výtahu moskevského domu v den narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina.

První proces s údajnými spolupachateli vraždy Politkovské v roce 2009 skončil rozhodnutím poroty pustit obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu. Nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření. Loňský pokus o zahájení procesu byl neúspěšný kvůli problémům se sestavením poroty. Soud se proto rozběhl až letos koncem ledna.  

V případu už byl odsouzen bývalý policejní důstojník Dmitrij Pavljučenkov, který prý za úplatek zařídil sledování nepohodlné reportérky před jejím odstraněním.

Kdo byla Anna Politkovská?

- Patřila k nejznámějším ruským novinářům a obráncům lidských práv. Ve svých článcích tvrdě pranýřovala porušování práv civilního obyvatelstva v Čečensku ruskými jednotkami a byla nesmlouvavým kritikem Kremlu v čele s Putinem. Kriticky se vyjadřovala i o policejní a justiční „mafii“ v Rusku. Za svou činnost získala řadu prestižních cen, zároveň ale čelila hrozbám vůči vlastní osobě. Politkovská byla zastřelena 7. října 2006. Bylo jí 48 let.

- Politkovská pocházela z rusko-ukrajinské rodiny. Narodila se 30. srpna 1958 v New Yorku, kde její rodiče působili v diplomatických službách při OSN. Po vystudování prestižní fakulty žurnalistiky na Moskevské státní univerzitě nastoupila do deníku Izvestija, poté pracovala i pro podnikové noviny tehdy monopolních aerolinek Aeroflot nebo v týdeníku Obščaja Gazeta. Nakonec zakotvila v listu Novaja Gazeta, do kterého přispívala až do své smrti. Spolupracovala ale i s řadou jiných periodik, televizí a rozhlasem a přednášela, často i v zahraničí.

- Do Čečenska zavítala poprvé v roce 1998. Od druhé čečenské války, která vypukla o rok později, byla na Kavkaze více než padesátkrát a rozhodně neváhala kritizovat politiku Kremlu v oblasti. V únoru 2001 byla v Čečensku uvězněna a poté vyhoštěna. Ve stejném roce publikovala informace o lidech, kteří v Čečensku mizí beze stopy. Kvůli kritickým článkům z Čečenska bylo Politkovské několikrát vyhrožováno smrtí.

- Napsala také kritickou knihu o vládě Putina (Putinovo Rusko), v níž například zdokumentovala porušování lidských práv v Čečensku ruskými jednotkami. Pozornost vyvolaly její zápisky, které pod názvem Anna Politkovská: Ruský deník vyšly až po její smrti. Ve svém „deníku“ analyzovala dění v Rusku od prosince 2003 do srpna 2005, včetně druhé volby Putina za prezidenta.

- V roce 2004 vážně onemocněla, když se patrně otrávila čajem, kterého se napila během letu z Moskvy do Beslanu. Do místa dramatu dětských rukojmí už tehdy nedorazila. V říjnu 2002 byla jednou z osobností, kterou si čečenští povstalci vybrali k vyjednávání při únosu v moskevském divadle v ulici Dubrovka.