Podporujeme reformu OSN, řekl náměstek ministra zahraničí. Dle Svobody není reálná

UK: Svoboda a Kozák hovořili o situaci v Izraeli (zdroj: ČT24)

Islamistické hnutí Hamás je velmi schopné ve vytváření dezinformací, což dokáže využít ve svůj prospěch během konfliktu s Izraelem. V Událostech, komentářích před tím varoval náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS). Česko by podle něj mělo hledat spojence pro reformu OSN. Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody by se ale muselo shodnout 193 zemí, na změny tedy nedojde.

V neděli večer vtrhlo několik desítek lidí na letištní plochu v Machačkale – v převážně muslimské republice Dagestán na jihu Ruska – kvůli plánovanému přistání letadla z Izraele. Dav se shromáždil na letišti poté, co zpráva v aplikaci Telegram vyzvala Dagestánce, aby „nezvané hosty“ přinutili odletět jinam; ve zprávě se nehovořilo o „Židech“, ale o „nečistých“. „Musíme na ně počíhat před letištěm a chytit je, než půjdou svou cestou,“ nabádala jedna ze zpráv.

Podle náměstka ministra zahraničí je to důkaz toho, jak se dav nechá snadno zmanipulovat na základě informací na sociálních sítích. Dodal, že Hamás je velmi zručný ve vytváření nepravdivého obrazu a dezinformací a využívá toho ve své válce. „Jsou schopni vytvořit realitu, která je velmi virtuální, ale pro některé lidi bohužel věrohodná.“

Kozák řekl, že jde o systematickou kampaň namířenou proti Izraeli, kdy se z Hamásu a Gazy dělá oběť a zapomíná se na úplnou podstatu, tedy to, že na začátku byl obrovský teroristický útok Hamásu. Dodal, že Izrael má právo se bránit, zvláště když Hamás v Pásmu Gazy drží přes dvě stovky rukojmí. Domnívá se rovněž, že to, že Hamás vytvořil tuto virtuální realitu, je velkou prohrou pro nás pro všechny, „protože už to není o pravdě, ale o emocích“.

Svoboda odmítl slova Černochové o vystoupení z OSN

Svoboda k tomu řekl, že zde je mix reality a interpretace. „Lidé v Gaze žijí v opravdovém pekle,“ dodal. Připomněl také, že Valné shromáždění OSN v pátek přijalo rezoluci vyzývající k humanitárnímu příměří ve válce mezi Hamásem a Izraelem, kdy se někteří čeští spojenci zdrželi v hlasování.

Text navržený Jordánskem a dalšími arabskými zeměmi získal podporu 120 zemí, 45 se zdrželo hlasování. Izrael, Spojené státy a dalších dvanáct zemí včetně Česka, Rakouska, Maďarska a Chorvatska hlasovalo proti. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou sice závazné, ale jsou silně symbolické. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan přijetí rezoluce ostře zkritizoval a prohlásil, že OSN pozbyla legitimity.

Svoboda soudí, že toto téma rezonuje a bude mít všude ve světě dopady na politickou scénu. Za chybný považuje postoj ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která navrhla z OSN vystoupit. Dodal, že ani Izrael nechtěl odejít z této organizace.

Kozák: Hledejme spojence pro reformu OSN

Kozák řekl, že Češi a jejich spojenci se celý páteční večer pokoušeli ovlivnit rezoluci, a když se to nepovedlo, tak Česko hlasovalo proti. Kritizoval, že Valné shromáždění odmítlo označit Hamás za teroristickou organizaci.

Česko podle náměstka podporuje reformu OSN a Rady bezpečnosti a k tomu musí hledat spojence. Také prezident Petr Pavel uvedl, že Česká republika dlouhodobě podporuje reformy Organizace spojených národů (OSN) včetně Rady bezpečnosti, což ale může dělat pouze zevnitř organizace.

Svoboda k úvahám o reformě Rady bezpečnosti podotkl, že chybí kritérium, jak ji reformovat, a že v OSN je 193 zemí, které by se musely shodnout. S nadsázkou dodal, že reforma Rady bezpečnosti bude až po třetí světové válce, „tedy nikdy“.

Načítání...