Počet obětí srážky vlaků v Číně stoupl na 70, příčinou vysoká rychlost

Peking - Sedmdesát mrtvých a 416 zraněných si podle poslední bilance vyžádala pondělní srážka dvou osobních vlaků na východě Číny. Sedm desítek zraněných zůstává v kritickém stavu. Podle vyšetřovatelů byla příčinou neštěstí u města C'-po v provincii Šan-tung příliš vysoká rychlost. Na trati dnes znovu začaly jezdit vlaky.

Podle Wang Ťüna, šéfa Národního úřadu pro bezpečnost, strojvedoucí jednoho z vlaků výrazně překročil nařízenou rychlost v tomto úseku trati. Vlak tu jel rychlostí 131 kilometrů v hodině namísto nařízené maximální rychlosti 80 kilometrů v hodině, uvedl Wang.

Nejhorší železniční nehoda od roku 1997 se stala v době, kdy se čínská vláda snaží vtisknout zemi co nejlepší obrázek před srpnovými olympijskými hrami v Pekingu. Úřady už proto naznačily, že si nepřejí, aby se o neštěstí příliš hovořilo. V pondělí večer hlavní televizní zprávy o havárii informovaly jen kuse a ukázaly několik záběrů pomačkaných vagonů a pokroucených kolejnic.

V nemocnicích ve městech kolem místa nehody zůstávají stovky zraněných a vzhledem k tomu, že zhruba 70 z nich je v kritickém stavu, může bilance mrtvých ještě stoupat.

Čang Lin, atletka cestující vlakem z Pekingu do pobřežního města Čching-tao, řekla novinářům, že ji síla nárazu vymrštila z okna. Vagon, který vykolejil, se jí zastavil kousek od nohou. „Kdyby se převrátil ještě jednou, tak mě rozmačkal,“ vyprávěla Čang v nemocnici, kde skončila se zlomeninami a odřeninami. „Od té chvíle se bojím zavřít oči,“ dodala. 

V nemocnici je i žena středního věku, která si nepřála uvést své jméno. Novinářům řekla, že měla štěstí, protože ve chvíli nehody byla vzhůru. „Dostala jsem se ven,“ říká. „Lidi, co spali, to rozdrtilo a ani o tom nevěděli,“ dodala žena, která utrpěla poranění hlavy. Všechno podle ní trvalo jen minutku. „Vylezla jsem okénkem na záchodě. Všude, kde to šlo, se lidi soukali ven.“

Dvanáctiletý chlapec, na kterého v nemocničních pokojích nezbylo místo, leží na posteli na chodbě a tiskne k sobě plyšového psíka. „Spal jsem, a tak si toho moc nepamatuji,“ říká. „Dokonce ani nevím, jak jsem se dostal sem,“ dodává. Měl štěstí, nehodu přežil jen se zlomenou nohou.

Vlaky jsou v Číně nejoblíbenějším dopravním prostředkem. Přetížená železniční síť v loňském roce přepravila 1,36 miliardy cestujících. Vláda se snaží rozšířit a zlepšit státní železniční síť a zavést na ni více vysokorychlostních vlaků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou byl problém s elektřinou. Prezident poté nastoupil do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vracel preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 36 mminutami

Japonský soud uložil doživotí za vraždu expremiéra Abeho

Japonský soud uložil doživotní trest muži obžalovanému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Pětačtyřicetiletý Tecuja Jamagami se již loni k vraždě předsedy vlády přiznal. Případ podle agentury AP vynesl na světlo dlouhá léta trvající vazby japonských vládních politiků na kontroverzní jihokorejskou Církev sjednocení.
před 40 mminutami

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 1 hhodinou

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 3 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek.
před 4 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM) se operace uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 7 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...