Počet Evropanů infikovaných virem HIV se zdvojnásobil

Brusel/Praha - V Evropě v posledních deseti letech zemřelo 300.000 lidí nakažených virem HIV kvůli tomu, že se příliš pozdě dostali k testům, které by vir objevily včas, a bylo by možné rozvoj nemoci zbrzdit. Na konferenci nazvané HIV v Evropě 2007: Spoluprací k optimálnímu testování a včasnější péči to dnes v Bruselu uvedl Jens Lundgren z Fakulty sociálních věd Univerzity v Kodani a spolupředseda výboru konference. Podle Světové zdravotnické organizace se počet Evropanů infikovaných virem HIV za posledních šest let zdvojnásobil.

V západní Evropě existuje prakticky neomezený přístup k HIV testování. „Ve východní Evropě je velice obtížné najít místo, kde vám provedou test bezplatně,“ upozornil Jaroslav Jedlička ze Státního zdravotního ústavu. Možnosti lidí nakažených virem HIV dostat se k testům a případné léčbě jsou tak v jednotlivých zemích velmi odlišné. Šance pacientů by podle Lundgrena neměla být určována zeměpisnou polohou.

Loni žilo v zemích Evropské unie 760.000 lidí s virem HIV a bylo zjištěno 87.000 nových případů. Za největší problém přitom odborníci považují to, že více než polovina nakažených osob si toho není vědoma, v některých zemích je to dokonce až sedm lidí z deseti s HIV. Podle odborníků přitom u lidí, kteří o své nemoci nevědí, existuje třiapůlkrát větší pravděpodobnost přenosu HIV na další osoby ve srovnání s těmi, u nichž byl již vir zjištěn.

Podle zástupců konference se způsob léčby HIV změnil v 90. letech zavedením tzv. antiretrovirální léčby, která nevyhnutelně smrtelnou nemoc změnila v chronické onemocnění, s nímž se dá žít další léta. V Rusku se ale k léčbě dostanou jen tři procenta potenciálních pacientů z řad narkomanů používajících pro aplikaci drogy injekční stříkačku.

Bariéry mezi nakaženými, testováním a léčbou přitom vznikají i negativním postojem veřejnosti. „Najít pro pozitivního člověka zubaře nebo specialistu dá někdy opravdu hodně práce,“ myslí si tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. „Pacienti mi často říkají – kdybych měl raději rakovinu, to by mě všichni litovali,“ potvrdil Jens Lundgren z Fakulty zdravotních věd Univerzity Kodaň.

Podle prvních zjištění připravované celoevropské studie je u 30 procent lidí HIV objeven v době, kdy se již mělo začít s léčbou, která tak již nemůže být zcela prospěšná. V západní Evropě se nemoc šíří zejména pohlavním stykem. Nejvyšší počet nově objevených případů je připisován heterosexuálnímu styku s tím, že k více než polovině takových případů dochází mimo Evropu. Více než 40 procent případů bylo rozpoznáno u mužů, kteří se pohlavně stýkají s muži. Ve východní Evropě se na dvou třetinách nově objevených případů podílejí uživatelé drog, kteří si ji do organismu zavádí injekcí.

Podle poslední zprávy OSN, která byla zveřejněna minulý týden, se na světě virem HIV denně nakazí 6800 lidí a 5700 lidí na AIDS každý den zemře. V Česku je HIV pozitivních lidí 1020. Neoficiální odhady se ale blíží deseti tisícům.