Po Nigérii a Senegalu skončila epidemie eboly i v Kongu

Ženeva/Kinshasa – Epidemie eboly v Kongu skončila. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO) poté, co již více než měsíc lékaři nezaznamenali žádný nový případ nákazy. Podle odborníků nicméně šlo o jiný kmen smrtícího viru než ten, který zabil tisíce lidí v západoafrické Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii.

V Kongu se ebolou nakazilo 66 lidí a 49 z nich zákeřné nemoci podlehlo. V zemi nicméně již dvě inkubační období, tedy dvakrát 21 dní, nebyl zaznamenán žádný nový případ nákazy. „Dosáhli jsme 42 dní (bez nákazy), Demokratická republika Kongo je proto nyní považována za zemi, kde už k přenosu choroby nedochází,“ uvedla WHO.

Podle nejnovějších údajů WHO zemřelo na ebolu už 5459 z více než 15 351 nakažených. Od středy se počet obětí onemocnění zvýšil o 39. Jen v západní Africe se nakazilo už 15 145 lidí, z nichž asi 5 420 nemoci podlehlo. Nejvíce lidí - skoro tři tisíce - na ebolu zemřelo v Libérii, konkrétně v Monrovii. V Guineji si ebola vyžádala 1 200 mrtvých, v Sieře Leone téměř 1 300.

Ebola (též krvácivá horečka) je jednou z nejobávanějších chorob na světě; je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Neexistuje na ni lék ani vakcína, ač některé se testují. Jedním z léků, jenž vzbuzuje větší naději, je ZMapp, po jehož podání se několik lidí z eboly uzdravilo, není ale potvrzeno, zda to bylo díky němu.

Nynější epidemie vypukla loni v prosinci v Guineji (že jde o ebolu, bylo potvrzeno v březnu) a rozšířila se do Sierry Leone, Libérie, Nigérie, Mali a Senegalu. Nezávisle na epidemii v západní Africe se ebola (jiná varianta viru) šířila i v Kongu, kde ale už epidemie skončila (49 obětí). Oficiální konec šíření nákazy byl už dříve ohlášen i z Nigérie (osm mrtvých) a ze Senegalu (žádná oběť).

Do Evropy a USA dorazilo několik nakažených ebolou; většinou šlo o zdravotníky, kteří nemocné v Africe ošetřovali. Několik z nich se uzdravilo, naopak například v madridské nemocnici na ebolu zemřeli dva španělští kněží nakažení v Africe a v USA ebole podlehl Liberijec rovněž infikovaný v Africe.

V Guineji ukradli krev - asi nakaženou ebolou

Guinejské úřady dnes prostřednictvím rozhlasu požádaly zloděje o vrácení ukradených krevních vzorků, které obsahovaly krev pravděpodobně nakaženou ebolou. Zloději chladicí box s krví ukradli při přepadení automobilu, v němž zdravotníci krev vezli k testům.

Incident se stal na trase mezi středoguinejskou oblastí Kandan a městem Guéckédou poblíž hranice se Sierrou Leone a Libérií. Vzorky s krví jednoho pacienta vezli čtyři pracovníci Červeného kříže, kteří si k tomuto účelu automobil najali jako taxi. Auto na silnici zastavili ozbrojenci a odešli s chladicím boxem. Úřady oznámily, že po tomto incidentu zpřísní pravidla pro převoz krve.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael chce židovským osadníkům usnadnit získávání půdy na okupovaném Západním břehu

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil návrhy, jenž mají židovským osadníkům usnadnit získávání půdy na Západním břehu, který Izrael desítky let v rozporu s mezinárodním právem okupuje. Šéf Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v reakci na to vyzval Radu bezpečnosti OSN a amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zasáhli. Kroky považuje za nelegální.
před 2 mminutami

Opoziční demokraté požadují vyšetření obchodů Trumpovy rodiny s Emiráty

Američtí opoziční demokraté požadují vyšetření obchodu mezi vládnoucími rodinami USA a Abú Dhabí. Ropná monarchie získala od Američanů vysoce chráněné vyspělé čipy. Jen několik měsíců předtím přitom příbuzný šajcha Ál Nahjána koupil za půl miliardy dolarů podíl v Trumpově rodinné firmě. Bílý dům podezření ze střetu zájmů odmítá.
před 48 mminutami

Německo řeší nedostatek zdravotníků náborem ze zahraničí

V Německu chybí desítky tisíc zdravotníků a problém se každý rok zhoršuje. Jedním z řešení je najímání odborníků ze zahraničí. Speciální integrační program láká zájemce o studium a zároveň jim nabízí práci.
před 1 hhodinou

Strana japonské premiérky bude mít zřejmě po volbách dvoutřetinovou většinu

Japonská Liberálnědemokratická strana (LDP) premiérky Sanae Takaičiové po nedělních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu 313 z 465 křesel. Vyplývá to ze zpřesněného propočtu japonské stanice NHK. Ta původně uváděla, že dvoutřetinovou většinu získá LDP až s koaliční Japonskou stranou inovace (JIP), nově propočet koalici slibuje 345 hlasů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.
00:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě „války“, podle agentury AFP to uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.
před 10 hhodinami

Portugalci volí ve druhém kole voleb příštího prezidenta

Portugalci v nedělním druhém kole prezidentských voleb vybírají příští hlavu státu. O post se ucházejí středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Analytici očekávají triumf Segura, nicméně podle agentury AFP bude výsledek krajně pravicového politika „pozorně sledován“.
05:14Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Moskva tvrdí, že zadržela muže podezřelého z postřelení zástupce šéfa GRU

Ruská tajná služba FSB oznámila zatčení muže, který podle ní v pátek postřelil zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva, píše Interfax. Ruský občan byl podle FSB zadržen v Dubaji a Spojené arabské emiráty ho předaly ruské straně. Další dva ruské občany tajná služba označila za spolupachatele. Jedním z nich je žena, která podle Moskvy odjela na Ukrajinu.
před 11 hhodinami

Generální ředitel Washington Post Lewis odstoupil z funkce

Vydavatel a generální ředitel amerického deníku The Washington Post (WP) Will Lewis jen několik dní po rozsáhlém propouštění oznámil, že odstupuje z funkce. Podle agentur o tom informoval v e-mailu zaměstnancům. Na jeho pozici v deníku, který od roku 2013 vlastní miliardář a zakladatel internetového gigantu Amazon Jeff Bezos, nastoupí dosavadní finanční ředitel Jeff D'Onofrio.
před 12 hhodinami
Načítání...